Poprzednia strona Następna strona
     

Forum
 
 
Autorzy
 
Cyberpunkowe Newsy i Uaktualnienia Strony#sesja-plSzukaj
  Literatura
Muzyka
Film
Nauka
Felietony
Galeria
Fabryka Literacka
Dzial Cyberpunka AD2020
A co to?
Przygody
Zbrojownia
Podreczniki
Dyskusje
Pomoce MG
Projekty wspierane przez NCL
Dodatkowe Zasady lub rozszerzenie istniejacych
Live Action Role Playing Game
Po prostu roznosci
Linki do zaprzyjaznionych stron cyberpunkowych

A co to?


ie mogąc zapomnieć, że na stronie pojawić się mogą również "niewtajemniczeni" zamieszczamy tu nieco niecodzienne i slangowe określenia mogące począkującym bardzo utrudnić zrozumienie zamieszczonych na tej stronie materiałów i sugerujemy by wpierw zapoznali się oni z zawartością "słowniczka". Wydaje się nam, że poniższy materiał i zawarte w nim wyjaśnienia rozwieją Wasze wszelkie wątpliwości, gdyby jednak coś okazało się niejasne albo czegoś brakowało - to dajcie znać Webmasterom.

Cyberpunk A.D. 2020

Ażeby wytłumaczyć tą nazwę, trzeba zadać sobie pytanie czym w ogóle jest "cyberpunk". W kliku słowach jest to społeczno-kulturowy odłam powstały w wyniku wielkiej rewolucji, której liczba członków sięgnęła kilku miliardów na całym świecie. Rewolucji szczególnej w swym charakterze, bowiem rewolucji spowodowanej postępem technologicznym, w której dwudziestowieczne bariery ludzkiej myśli zostały pokonane, a to co było wtedy nieosiągalne stało się osiągalne. Dalekie podróże kosmiczne, cybernetyczne narządy a wraz z nią burzliwie rozwijąjca się bioinżynieria, nowe metody komunikacji i transportu, produkcja wysoce wytrzymałych materiałów, nanomolekularna mechanika i wiele, wiele innych. Jednak wraz z tym szczytem technologii osiągnięto też najwyższą notowaną ilość martwych urodzeń, najwyższą śmiertelność, największą ilość bezdomnych i bezrobotnych oraz beznadziejnie wielką degradację środowiska naturalnego. Czyżby i tu sprawdzała się zasada : "coś za coś"? Świat jest kontrolowany praktycznie przez "pieniądze" a zatem gigantyczne "megakorporacje". Dość różni się od dzisiejszego, który znamy chyba najlepiej, ale jednak dylematy i problemy świata "cyberunka" i naszego są takie same. Pieniądze, władza, miłość, wola przeżycia, zemsta... Natomiast Cyberpunk A.D 2020 to nic innego jak gra fabularna, akcję której pomysłodawcy umieszczają w roku 2020. Jednak rok ten raczej należy traktować symbolicznie bowiem sytuacja, miejmy nadzieję, nie zmieni się aż tak diametralnie...;)

RPG

Role playing game z angielskiego to inaczej Gra Fabularna. To po prostu skrót, niestety przez laików często mylony z "ręczną wyrzutnią rakietową" ;).

Gra Fabularna

Jest to ten typ gier, w których fabuła i akcja jest ograniczona przez jedynie fantazję prowadzącego grę oraz graczy. W praktyce wygląda to w ten sposób, że pewna ilość graczy (zwykle od 1-6) precyzuje kim gra i określa umiejętności fikcyjnych postaci grając w świecie opisanym w jednej z wielu dostępnych w księgarniach książek opisujących świat oraz jego reguły. Sytuacje oraz problemy przed graczami stawia Mistrz Gry, pewnego radzaju "bóg", który opisuje efekty działań i konstruuje fabułę przed drużyną. Czym akcja bardziej jest intersująca, tym czas spędzony na tego typu grze nie jest zmarnowany. Oczywiście działania oceniane są przez Mistrza zgodnie z jego rozsądkiem oraz logiką, ograniczoną jedynie zasadami obowiązującymi w danej grze (systemie). Ze względu na styl gry zasadniczo wyróżniamy 2 typy gier fabularnych : z kośćmi, które są jakby miernikiem czy dana akcja graczy udała się lub nie, oraz bez rzutów kośćmi gdzie wszystko opiera się na słusznym założeniu, że takie testowanie umiejętności zbyt bardzo opóźnia grę skupiając się nawet na mało ważnych jej elementach. Osobiście sugerujemy by gra była umiejętnie wypośrodkowana, bo rzuty kostkami pomimo swoich wad powodują niesamowite emocje wśród graczy a i prowadzący by urozmaicić grę powinni pozostawiać pewne sytuacje "ślepemu losowi".

Sesja

To niefortunne określenie używane jest nie tylko w odniesieniu do sesji egzaminacyjnych na wyższych uczelniach, ale też do określenia spotkania się graczy i Mistrza Gry w celu oddawania się przyjemnościom zwanym gry fabularne ;). Przeciętnie takie spotkanie trwa od 3-7 godzin, lecz bywaja i dużo, dużo dłuższe...

IRC

Kanał rozmów na internecie. Dysponując prostym programikiem i z dostępem do sieci jesteście w stanie połączyć się z różnymi tematycznymi (w teorii) kanałami. Są na nich ludzie, z którymi można nie tylko pogadać o "pogodzie" ale jeśli szukacie pomocy (ze skonfgurowaniem komputera, ze znalezieniem materiałów do pracy dyplomowej a może sposobu jak przejść jakąś gierkę) to być może znajdziecie odpowiedź właśnie na IRC. W dużej mierze to kwestia szczęścia, w dużej odpowiedni dobór kanału...;) Więcej informacji znajdziecie na :

http://www.irc.pl

To miejsce polecam szczególnie początkującym. Zawiera ono wiele korzystnych informacji np.: o etykiecie na IRC ale też i sposobach podłączenia się do kanałów rozmów.

#cp2020

Jeden z wielu kanałów tematycznie związanych jest z Grami Fabularnymi. To miejsce jednak w zasadzie poświęcone, podobnie jak ta strona, grze fabularnej "Cyberpunk A.D. 2020". Jest jeszcze jeden kanał poświęcony tej tematyce, #cyberpunk, jednak tam temat traktuje nieco szerzej, no i w całości jest to kanał anglojęzyczny w związku z tym sugerujemy odwiedzenie naszego, krajowego, na którym język polski jest dominujący.

All Rights Reserved
Cyberpunk is R.Talsorian`s Trademark Name for Its Game of a Dark Future