Poprzednia strona Następna strona
     

Forum
 

Systemy wielomodułowe

Opracował: "Cyberkoza"

ystemami wielomodułowymi nazywamy wielkie programy składające się z innych podprogramów. Nie są to jednak demony. Każdy z modułów, (bo tak nazywane są podprogramy) ma własną siłę z której korzysta. Dodatkowo system nie zwalnia deku, a wręcz czasem go przyśpiesza. Dodatkowo w czasie tury można użyć wszystkich programów wchodzących w skład systemu.

Najbardziej charakterystyczną cechą Systemów Wielomodułowych Kod Jądra oznaczany jako KJ. Każdy atak lodołamacza na System zmniejsza tą wielkość. Gdy spadnie ona do zera system przestaje działać i zostaje wymazany. Zmniejszenie KJ wpływa również na działanie Systemu. Dokładny wpływ uszkodzeń na system ilustruje poniższa tabela:

Ilość uszkodzeń
Wpływ na system
Za każde 2 punkty
Siła losowo wybranego modułu spada o jeden
4 punkty
1 na 10 że moduł nie zadziała
6 punktów
1 na 10 że moduł zawiesi dek, 2 na 10 że moduł nie zadziała
8 punktów
1 na 10 że moduł wyrzuci netrunnera z sieci, 3 na 10 że moduł nie zadziała
10 punktów
2 na 10 że moduł zawiesi dek, 4 na 10 że moduł nie zadziała


Systemy pisze się nieco inaczej niż zwykłe programy. Inaczej nalicza się również cenę. Gigantyczna trudność napisania takiego programu i czas, jakiego to wymaga raczej eliminuje szeregowych netrunnerów jako użytkowników tego typu oprogramowania. Oto jak pisze się Systemy.

1. Należy normalnie wybrać funkcje programów, jakie zostaną wpisane w kod Systemu (CyberPunk 2020 str. 177).

2. Dla każdego z programów osobno wybieramy siłę.

3. Wybieramy opcje, które (w granicach rozsądku - wg decyzji MG) odnoszą się do wszystkich modułów, więc każdy wybieramy tylko raz a nie dla każdego z modułów z osobna.

4. Ustalamy ikonę.

5. Obliczamy KJ. Dodajemy siłę wszystkich programów wchodzących w skład Systemu, po czym dzielimy wynik na dwa (zaokrąglane w dół). Otrzymana liczba to Kod Jądra Systemu.

6. Obliczmy JP. Od stopnia trudności odejmujemy 10 i wynik dzielimy na pięć. Po zaokrągleniu w górę otrzymujemy ilość jednostek pamięci które system zajmuje.

7. Cena. Do stopnia trudności każdego modułu z osobna (Funkcja + Siła) dodajemy stopnie trudności opcji i na tej podstawie liczymy cenę każdego modułu. Następnie wyniki dodajemy do siebie i mnożymy x 1.5.

to wszystko. Teraz można się cieszyć nowo napisanym narzędziem terroru sieciowego.



Powrot