Poprzednia strona Następna strona
     

Forum
 

Świat GiTS


Opracował: Paul Minor


iedaleka przyszłość. Świat jest nasycony informacjami, rozległe sieci korporacyjne pokrywające całą planetę są przemierzane przez światło i elektrony. Lecz postęp cywilizacji nie zlikwidował konfliktów rasowych i etnicznych

A na brzegach Azji, w dziwnym konglomeracie korporacji zwanym Japonią...

Masamune Shirow - Ghost in the ShellOkładka GitS

2029 - mroczna przyszłość, gdzie poziom przestępstw w miastach osiągnął niespotykany dotąd pułap, a niepokoje polityczne osiągają punkt wrzenia w każdym większym kraju świata. Przyszłość w której mega-korporacje walczą o wpływy a rządy starają się powstrzymać terroryzm. Sieć zdominowała każdy aspekt życia przynosząc ze sobą nową erę i doprowadzając zmysły do granicy przeładowania informacyjnego. Brzmi znajomo? Powinno...jeżeli grałeś w Cyberpunka 2020. "Ghost in the Shell" posiada i tematykę i nastrój znany większości graczy w CP. To co czyni go ciekawym to złożone realia polityczna i intryga jaką zawiera. Musimy jednak przedstawić tutaj kilka elementów które różnią się od Cyberpunka do którego przywykliście.W "Ghost in the Shell" ważnym konceptem jest istnienie "ducha". Jak sam tytuł wskazuje "duch" jest duszą lub świadomością, a "pancerz" jest miejscem, gdzie się on znajduje, czy będzie to ludzkie ciało czy maszyna lub komputer. W GitS technologia doszła do tego punktu, że możliwa jest manipulacja "ducha", jego programowanie a nawet kopiowanie (ghostdubbing). Oczywiście tego typu działania wywołały liczne pytania o moralności takich poczynań. Element "ducha" i pytania go dotyczące są jednym z głównych tematów "Ghost in the Shell" i powinny jak najczęściej przeplatać się w rozgrywce.

Świat.

wiat GitS nadal pozostaje w szoku po zakończeniu III i IV wojny światowej. Nastąpiła poważna zmiana potęg ekonomicznych, a nowym supermocarstwem stała się Japonia. Poniżej przedstawione są opisy państw i organizacji międzynarodowych a na następnej stronie dokładne informacje o Japonii w świecie GitS.

Państwa i organizacje międzynarodowe

Japonia

Do roku 2029 Azja stała się najpotężniejszym regionem ekonomicznym świata. Cały Pacifik Rim pozostaje pod kontrolą Japonii. Kraj Kwitnącej Wiśni jest miejscem, gdzie znajdują się największe i najbardziej zaawansowane technologicznie miasta świata. Więcej informacji w raporcie o Japonii 2029

EU

Związek Europejski (Europan Union - EU) znany wcześniej jako Wspólnota Europejska (Europan Community - EC) i czasem jako Wspólny Rynek (Common Market) jest międzyrządową organizacją zrzeszającą 12 zachodnioeuropejskich krajów posiadającą własny rząd. Celem założycieli EC było utworzenie zjednoczonej Europy drogą pokojowych negocjacji oraz stworzenie warunków do rozwoju ekonomicznego i zwiększenia współpracy między rządami. Członkami EC są Belgia, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Włochy i Zjednoczone Królestwo. EU stało się poważnym przeciwnikiem ekonomicznym dla Japonii i Stanów Zjednoczonych. Pomimo dobrych stosunków pomiędzy EU i Japonią rywalizacja ekonomiczna stała się pretekstem dla kilku korporacji do przeprowadzenia tajnych operacji na terytorium drugiego mocarstwa.

USA

Stany Zjednoczony, pomimo tego, że nadal pozostają ważnym krajem, swój status superpotęgi utraciły na rzecz silnej ekonomii Japonii. Obecnie Stany cierpią z powodu załamania gospodarki i podziałów społeczeństwa. Granice między klasami i rasami podzieliły ludzi na kilka grup, które zwalczają się nawzajem. Przestępczość osiągnęła niespotykany dotąd pomoc, a rząd nie ma wystarczających funduszy, aby utrzymać na ulicach wystarczają. W dziedzinie polityki zagranicznej Stany starają się zrobić cokolwiek, aby poprawić swój status ekonomiczny.

Rosja

Rosja, lub Federacja Rosyjska, jest największym państwem na świecie, rozciągając się od Morza Bałtyckiego na zachodzie do Pacyfiku na wschodzie i zajmującym ponad połowę Eurazji. Od 1922 do 1991 Rosja była główny krajem ZSRR. Na początku XXI wieku twardogłowi komuniści ponownie zdobyli władzę w Federacji Rosyjskiej, lecz pod koniec III wojny światowej stało się oczywiste, że Rosja musi się zmienić. Po nieudanych próbach zdobycia rynków EU Rosja zwróciła się do Japonii o pomoc. Aby poprawić stosunki dyplomatyczne Rosja wycofała swoje wojska z Wysp Południowych (które okupowała od 1945) zwracając je Japonii.

Liga Krajów Arabskich

Liga Krajów Arabskie powstała w Kairze 22 marca 1945 z inicjatywy Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Syrii, Libanu, Iraku, Jordanu i Jemenu. Głównym celem zjednoczenia było skoordynowanie działań politycznych i zapewnienie bezpieczeństwa oraz niezależności krajów członkowskich. W radzie Ligi każdy z członków ma jeden głos, tylko ustawy uchwalone jednogłośnie są wiążące. Iracka inwazja na Kuwejt w 1990 rozbiła Ligę. Dwunastu członków potępiło Irak a dziewięciu z nich przyłączyło się do koalicji antyirackiej i wysłało swoje wojska. Ponowny podział nastąpił podczas III wojny światowej, gdy jedenastu członków ostatecznie opuściło Ligę. Dziś Liga wynegocjowała lukratywne umowy handlowe między swoimi członkami i Japonią.

UN

Organizacja Narodów Zjednoczonych (United Nations - UN) jest ugrupowaniem stworzonym po zakończeniu II wojny światowej w celu zapewnienia międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Głównym celem Organizacji jest "uchronienie przyszłych pokoleń od dramatu wojny". Od tego czasu IN brało udział we wszystkich większych konfliktach i "akcjach pokojowych" które przekształciły się w III i IV wojnę światową. Od roku 2029 Japonia stała się głównym dostawcą broni dla UN.

Inne ugrupowania międzynarodowe

Organizacje terrorystyczne

powojennym świecie 2029, terroryzm osiągną rekordowy poziom. W samej Japonii operuje wiele grup. Większe ugrupowania działają nawet na całym świecie. Ponieważ Sekcja 9 zajmuje się operacjami antyterrorystycznymi wszystkie przestępstwa popełnione przez te ugrupowania podlegają jej jurysdykcji. Dalsze informacje na temat terroryzmu zamieszczone są w artykule Techno Jihad.Korporacje

Korporacje w 2029 dysponują niewiarygodną mocą i zasobami. Ich jednym celem jest zarabianie pieniędzy. Zysk przedkładany jest nad wszystko inne, co prowadzi do wątpliwych moralnie metod osiągania tego celu. Morderstwa, sabotaże i szpiegostwo przemysłowe są często stosowane przez biznesmenów. Poniżej przedstawione zostały trzy największe korporacje Japonii.


MEGATECH

Megatech jest jednym z największych producentów ciał cyborgów, robotów i SI. Znany jest ze swojego bardzo popularna dzięki swojemu cyberc-ciału Class-A. Wszystkie cyborgi z Sekcji 9 mają ciała i części wyprodukowane przez Megatech. Ich główna kwatera znajduje się w Newport City.HANAKA PRECISION INSTRUMENTS

Hanaka jest jednym z głównych producentów robotów SI. Produkują szeroki zakres różnych modeli - od militarnych do pokojowych. Ostatnio korporacja Hanaka uwikłana została w wielki skandal, gdy odkryto, że kopiowała "duchy" dzieci do serii robotów znanych jako Prototyp Tomlianda aby uzyskać większe wrażenie ludzkiej osobowości. Wszystko wydało się, gdy te roboty zaczęły szaleć. W wyniku tego prezydent został aresztowany. Hanaka nadal działa, lecz jej zyski poważnie spadły. Nie wiadomo, czy utrzyma się przez następne pięć lat.SAGAWA ELECTRONICS INC

Sagawa Electronics INC jest główną firmą Grupy Sagawa. Grupa Sagawa jest potężnym korporacyjnym Zaibatsu posiadającym udziały w większości typów działalności. Sagawa Electronics było średniej wielkości korporacją produkującą różnego rodzaju elektronikę, aż do momentu przejęcia przez Biuro Bezpieczeństwa Publicznego w czasie wojny. Człowiek znany jako Kagasaki (będący obecnie Ministrem Spraw Wenętrznych) użył korporacji aby zbliżyć się do baz rosyjskich. Przy okazji zdefraudował tyle pieniędzy, że umożliwił Grupie Sagawa start w bezpieczną przyszłość.

Powrot