Poprzednia strona Następna strona
     

Forum
 

Alternatywna linia czasowa 2025-2120

Autor: Adam "Nemo007" Nieduziak

2025 – powstanie korporacji Tyrella; za siedzibę korporacji obrano Los Angeles.
2030–2035 – Wyczerpywanie się surowców naturalnych, w tym w niektórych krajach – wody. Początek zamieszek ludności krwawo tłumionych przez rządy i korporacje. Powstawanie państw korporacyjnych największe z nich to:
  • Arasaka – Stolica Tokio; obejmuje środkową Japonię; na północy od linii miast Niigata, Awizu – Wakamatsu, Korigama, po Iwaki, a na południu miasto Nagoja, jezioro Biwa ko, po niewielkie miasteczko Tahakama. Nowa stolica Japonii: Osaka.
  • Militech – Stolica Waszyngton D.C.; obejmuje stany Wirginia, D.C., i Maryland. Nowa stolica U.S.A. Chicago.
  • Orbital Air – Stolica Nairobi, obejmuje dawną Kenię.
  • EBM – Stolica Hamburg, obejmuje landy Szlezwik-Holsztyn i Meklemburgię.
  • EAK – Stolica Rotterdam, obejmuje dawną Holandię.
  • Korporacja Tyrella – Stolica Los Angeles obejmuje stan Kalifornii.
2040 – Wybuch wojny korporacyjnej zwanej „Wojną Sześciu” o resztki surowców naturalnych. Udział w niej biorą największe korporacje świata. Walki rozgrywają się w wodzie, na lądzie, w powietrzu, a także w kosmosie i toczą się z cała bezwzględnością.

2042 – Użyte są pierwsze taktyczne bomby jądrowe. Waszyngton i Hamburg wyparowują po ataku atomowym. EAK i Orbital Air niszczą nawzajem swoje kolonie orbitalne i przy okazji zrzucają na terytoria przeciwników tony skał z księżycowych massdriverów. Kraje, na których terenie znajdują się państwa korporacji, również przystępują do wojny, mając nadzieję na odzyskanie swych dawnych terytoriów. Kryształowy Pałac zostaje zniszczony jako jeden z pierwszych, a jego szczątki spadają na Sydney w Australii, zabijając 4 miliony ludzi.

2045 – z powodu wykrwawienia się wojsk korporacyjnych i narodowych następuje impas. Jedna trzecia powierzchni Ziemi nie nadaje się do zamieszkania (między innymi wschodnie wybrzeże U.S.A; północne pogranicze Francji i Niemiec). Powiększają się powierzchnie pustyń, ginie około miliard ludzi.

2046 – Do tej pory niebiorąca udziału w czynnych walkach Korporacja Tyrella przypuszcza niespodziewany szturm na resztki armii amerykańskiej, używając swego nowego wynalazku androidów bojowych, zwanych REPLIKANTAMI, osiągając ogromny sukces. Nie wykorzystuje go jednak, lecz zaczyna sprzedawać androidy innym korporacjom.

2047 – Walki wybuchają z nowa siłą, ale trzon nowych armii korporacyjnych tworzą już replikanci. Chiny atakują w sojuszu z Koreą Północną Indie, Rosję i Koreę Południową, uderzając z zaskoczenia i używając swoich arsenałów atomowych. Jednak kraje te dysponujące swoim zapasem broni atomowej, po pierwszych sukcesach armii chińskiej uruchamiają je urządzając Chinom nuklearny holokaust. Po opadnięciu pyłu z dawnego państwa Chińskiego nie zostało nic oprócz radioaktywnej pustyni.

2048 – Resztki armii chińskiej poddają się bezwarunkowo. Cała Afryka i Ameryka Południowa zostały zdewastowane przez ataki jądrowe, massdrivery i różnego rodzaju gazy bojowe. Pojawiają się pierwsze mutacje wśród ludzi i zwierząt zamieszkałych na tych terenach. Do tej pory życie straciło koło 4 miliardów ludzi. Istnieją podejrzenia co do użycia broni biologicznej. W kosmosie nieliczne ocalałe kolonie orbitalne wyruszają poza układ słoneczny, jednak udaje się to tylko pięciu, reszta zostaje zniszczona przez strony konfliktu.

2050 – księżycowe kolonie proklamują niepodległość i tworzą Republikę Luny, a następnie dołączają do siebie kolonie marsa jako tzw. Dalekie Rubieże.

2055 – Z powodu niemożności zdobycia przewagi i wykrwawienia sił, korporacje i resztki państw świata podpisują w Moskwie pokój. Rozpoczyna się powolna odbudowa i rekultywacja Ziemi.

2058 – Seria katastrof naturalnych, spowodowana niedawną wojną dotyka, i tak już mocno zniszczoną Ziemię. I tak Archipelag Malajski wypiętrza się i przekształca w subkontynent nazwany Pacyfiką, lody Antarktyki i Arktyki stopiły się w 90 procentach, powodując zatopienie terenów nadbrzeżnych, północna Japonia zostaje zatopiona tak jak 80 procent wysepek Oceanii. Podczas serii trzęsień ziemi zniszczony zostaje Przesmyk Panamski, oddzielając obie Ameryki, przy okazji niszcząc wyspy Morza Karaibskiego, na powierzchni ostały się tylko Haiti, Jamajka i dwie wysepki pozostałe po dawnej Kubie. Kalifornia zostaje oderwana od kontynentu i zatrzymuje się 4 km od niego, o dziwo nie powodując zbyt wielkich zniszczeń. Wschodnie i południowe wybrzeże Ameryki Północnej zostaje zatopione na głębokość od 5 do 30 metrów (Nowy York 15 metrów Boston 10, tereny wokół zatoki Meksykańskiej około 5 metrów). Floryda zapada się wgłąb zatoki wzdłuż linii łączenia z kontynentem, Miami zatrzymuje się 120 metrów pod wodą. Europa jest mniej dotknięta tymi katastrofami, jednak i tu duże połacie lądu zostają zalane (południowa Anglia a szczególnie Londyn na wysokość 10 metrów; duża część Holandii z Amsterdamem, a Dania zamienia się w wyspę. Morze Bałtyckie podnosi się o 5 metrów, zatapiając wiele nadbrzeżnych terenów). Azja kontynentalna wychodzi prawie bez szwanku, tracąc jedynie doliny Indusu i Gangesu, deltę Mekongu i okoliczne tereny. Rozpoczyna się produkcja i wyposażanie flot podwodnych w celu eksploracji i wydobycia tego, co się da z zatopionych terenów.

2060 – wybuchają nieduże walki graniczne, państwa Arabskie zajmują Izrael. Korporacje utrzymują tereny sprzed wojny, nieco je tylko modyfikując, zwłaszcza tam gdzie nie ma możliwości życia. Orbital Air przenosi się na nowy subkontynent, stolicę swoją umieszczając nieopodal dawnego Singapuru. Następuje podział oceanów i mórz pomiędzy korporacje i państwa. Rozpoczyna się eksploracja dna morskiego w poszukiwaniu niewydobytych jeszcze surowców naturalnych.

2065 – powstają pierwsze miasta podmorskie. Jednak szybko powstają następne – niewielkie kolonie i bazy naukowe oraz wydobywcze.

2067 – trwa odbudowa świata. Los Angeles i San Francisco zostają połączone w jedną metropolię o nazwie San Angeles zarządzaną przez Korporację Tyrella. Androidy tej korporacji produkowane są na masową skalę w różnych celach i modelach. Inne miasta idą w ślady San Angeles. Na całym świecie powstają gigantyczne super miasta. Zbudowane zostają gigantyczne wymienniki powietrza, mające zastąpić zniszczone lasy deszczowe. Jest ich 12 po dwa na każdym kontynencie (Zniszczenie połowy z nich mogłoby spowodować śmierć całej populacji planety).

2075 – Mimo że na korporacjach ciąży jeszcze wina za rozpętanie „Wojny Sześciu”, to powoli wracają one do gry, otwierając w miastach swoje filie, które po wielu sądowych bataliach otrzymują status ambasad. W Ameryce Południowej i części Afryki odradza się puszcza, ale jest bardzo dziwna. Rośliny i zwierzęta tam występujące nie mają swoich odpowiedników w pozostałych częściach świata. Wszelkie wyprawy organizowane w celu zbadania tego fenomenu znikają bez śladu.

2080 – Powrót w kosmos. Jako że zarówno Księżyc, jak i Mars są już zajęte, ludzkość buduje nowe kolonie na reszcie planet i księżyców, jak również w przestrzeni Układu Słonecznego. Znalezione zostają duże ilości surowców w pasie asteroid i na księżycach Saturna i Jowisza. Korporacje znów przejmują prym w zdobywaniu kosmosu.

2088 – na orbicie Plutona znaleziono wrak starego obcego statku kosmicznego. Udaje się odtworzyć zespół napędowy i silniki, przy czym naukowcy korporacji dostali niespodziewaną pomoc z tajemniczego źródła, to samo źródło rozprowadziło tę wiedzę wśród innych państw świata.

2090 – Pierwszy statek kolonizacyjny o nazwie „Mayflower” jest gotów do startu. Załogę stanowią replikanci, a ludzie są uśpieni w hibernatorach. Cel – Alfa Centauri.

2093 – nadchodzi wiadomość o udanym lądowaniu i założeniu kolonii New Hope.

2095 – Koniec odbudowy Ziemi. Ze wszystkich kontynentów tylko Ameryka południowa i Afryka nie nadają się do stałego zamieszkania. Trzy czwarte Afryki zajmuje pustynia, a reszta zamieszkana jest przez mutanty ludzi, zwierząt, roślin i owiewana trującymi wiatrami. Na jej terenie umieszczone są najcięższe więzienia, z których szanse ucieczki są minimalne.

2096 – wysyłane są dalsze ekspedycje kolonizacyjne. Z 10 aż 8 kończy się założeniem kolonii, jedna zaginęła w przestrzeni, a jedna doniosła o znalezieniu jakichś obcych ruin, po czym zamilkła.

2099 – ustanowione zostają szlaki handlowo pasażerskie z koloniami. Początek wymiany towarowo pasażerskiej.

2110 – replikanci, wykorzystywani do najgorszych prac w koloniach, podnoszą bunt, który został krwawo stłumiony przez siły porządkowe ziemi. Korporacja Tyrella, monopolista w produkcji androidów, zaczyna montować w nich zabezpieczenia w postaci 4 letniego okresu życia. Zostaje wydany tez zakaz przebywania androidów na Ziemi, a każdy złapany replikant jest zabijany. Nie nazywa się tego egegzekucją, aleymisją.

2111 – powstają oddziały blade runnerów (łowców androidów), mające za zadanie ścigać nielegalnie przebywających na Ziemi replikantów, a przy okazji także cyberpsycholi.

2120 – TERAZ.


Opis Świata
Jest rok 2120. Świat z pierwszej połowy XXI wieku już nie istnieje, zmienił się, lecz nie wiadomo czy na lepsze. Obecnie życie części świata skupia się w miastach molochach, ogromnych aglomeracjach, powstałych z połączenia kilku miast lub miasteczek. Żyje w nich od 20 do 50 milionów ludzi. W miastach tych prawie nigdy, szczególnie w jego dolnych partiach, nie widać słońca. Ulice tworzą głębokie wąwozy, wzdłuż których stoją wielopiętrowe wysokościowce. Ulice są brudne, prawie cały czas pada tam deszcz (tworzący się przez skroplenie smogu i chmur w górnych partiach miasta), nie dziwi wiec widok ludzi chodzących z parasolami, często z wbudowanymi w rączki jarzeniówkami. Są również całe kwartały starych, dwudziestowiecznych bloków, zamieszkanych przez tych, których nie stać na mieszkanie w nowoczesnych blokach. Czasem kwartały te zmieniają się w strefy walki. Wiele z tych miast kontrolowanych jest przez korporacje, a w tych, których nie zdołały opanować, otworzyły swoje filie, które z czasem otrzymały status ambasad. Są to wielkie, często wyróżniające się budynki o charakterystycznych kształtach (np. budynek Korporacji Tyrella ma kształt piramidy o ściętym czubku, wysokości 110 pięter i podstawie prawie kilometrowej długości). Poza miastami rzadko rozsiane są wsie lub nieliczne już miasteczka. Ziemia jest w części wyjałowiona, zryta kraterami po bombardowaniach orbitalnych, lub dawno zamkniętymi kopalniami, w których szukano resztek surowców naturalnych. Pozostała część jest przeznaczona pod uprawy roli i rekultywacji. Ponadto włóczą się tam bandy wyjętych spod prawa, nieliczne rodziny nomadów lub grupy zmutowanych albo przekształconych ludzi i zwierząt. Walutą o znaczeniu międzynarodowym nadal jest Eurodolar.

Kosmos
Po zniszczeniu kolonii orbitalnych bazy na Księżycu musiały radzić sobie same. Dzięki własnemu ekosystemowi udało się im to, co więcej, kiedy ocalałe z pogromu pojazdy i krążowniki wylądowały na Księżycu i ich załogi przyłączyły się do kolonii, proklamowały one niepodległość i pod nazwa Republiki Luny znacjonalizowały resztki majątku korporacji na księżycu (rok 2050). Później po przybyciu obrotowców i przechwyceniu ich, ustanowiła kontakty z Marsem, ratując tamtejsze kolonie przed śmiercią i włączając je do swego terytorium jako Dalekie Rubieże. Republika stworzyła nowe fabryki i rozpoczęła własną produkcję pojazdów księżycowych i orbitalnych, tworząc własna flotę statków orbitalnych (250 w tym 120 krążowników delta i 50 nowoczesnych krążowników omega, reszta to statki pomocnicze). Rozbudowała również samą kolonię, tworząc w 2060 roku Lunar City – miasto mające ponad 150 kilometrów kwadratowych, przykryte kopułą z nowoczesnego materiału plastali (zdolnej wytrzymać nawet bezpośredni ostrzał z granatnika), zbudowała również dwie kolonie orbitalne i jedną stocznię połączona z bazą lunariańskich sił kosmicznych. Kiedy z Ziemi znów wystartowały statki i zostały założone pierwsze kolonie orbitalne, Ziemianie zetknęli się z siłami, z którymi musieli się liczyć i chcąc nie chcąc musieli uznać republikę. Korporacje, mimo prób nie mają wstępu na terytorium Luny.

Republika Luny ma własny rząd, prawo i wojsko. Najwyższą władzę ma senat złożony z przedstawicieli najstarszych rodów, które założyły i budowały republikę (razem jest ich 560 + 10 przedstawicieli Dalekich Rubieży). Zewnętrznym przedstawicielem republiki jest premier wybierany na 5 lat spośród senatorów. Obecnym premierem Luny jest wybrany 3 lata temu Liam Mc’ Connors. Populacja republiki wynosi obecnie 25 milionów, w tym 5 milionów to ludność kolonii marsjańskich. Siły wojskowe są podzielone na odziały kosmiczne i „lądowe”. Prawo jest surowe i kieruje się zasadą oko za oko, ząb za ząb. Sądy rozpatrują sprawy natychmiast a wyroki wykonywane są na miejscu. W rozprawie uczestniczy trzech sędziów oraz oskarżyciel i obrońca z urzędu. Niedopuszczani są prywatni obrońcy ani oskarżyciele. Poziom techniki jest nieco wyższy niż w większości krajów na Ziemi (w technice wojskowej, inżynierii, medycynie). W użyciu jest broń laserowa.

Australia
Po rozpoczęciu „Wojny Sześciu” zachowała neutralność, mimo że korporacje próbowały dołączyć się do tej wojny. Kiedy w 2042 roku resztki Kryształowego Pałacu spadły na Sydney, ludność urządziła krwawa rzeź korporacjom, zabijając wszystkich pracowników od zastępców kierowników działów wzwyż, oczywiście najpierw zniszczone zostały wojska korporacyjne. Australia na stałe odcięła się od reszty świata. W 2058 w czasie wypiętrzenia się Pacyfiki zostały spustoszone jej północne wybrzeża zalane falami tsunami. W 2060 wokół brzegów Australii zakończona zostaje budowa obwałowań i zasieków, razem z gniazdami broni maszynowej i przeciwlotniczej, a także bateriami rakiet ziemia – woda i ziemia – powietrze; dostanie się na brzeg graniczy z niemożliwością (od granicy 100 kilometrów trudność wykrycia wynosi 15 i zwiększa się o 5 na każde 20 kilometrów). W 2065 biotechnicy wynaleźli sposób na nawodnienie całego obszaru kraju, dzięki czemu Australia zazieleniła się polami i lasami. Dziś Australia jest krajem policyjnym, w którym patrole policji, wśród których jest sędzia, mają prawo do wydawania wyroków i wykonania ich na miejscu. Za każde nawet najmniejsze przewinienie kara jest niewspółmiernie wysoka. Wojsko jest zawodowe, gdyż każdy, kto chce zostać obywatelem, musi odsłużyć minimum 5 lat wojska, w przeciwnym razie zostaje mieszkańcem i nie ma możliwości głosowania w wyborach i objęcia wyższych stanowisk państwowych. Miasta są nieduże (max2 miliony) za to rozsiane są po całym kontynencie. Australia utrzymuje kontakty dyplomatyczne jedynie z Republiką Luny i została między nimi nawiązana współpraca naukowa i stosunki handlowe, głównie surowce za żywność. Z innymi krajami Australia utrzymuje jedynie luźne kontakty (przyjazd kogokolwiek do kraju poprzedzona jest wielomiesięczną inwigilacją przez Służby Bezpieczeństwa Publicznego – SBP).

Australia jest jednym z dwóch krajów, które przodują pod względem biotechnologii i genetyki, cyberwszczepy są zamieniane na ulepszenia biotyczne (utrata o połowę mniejszej ilości punktów człowieczeństwa niż podana w podręczniku). Co do broni, jest ona zakazana dla ogółu, lecz w wojsku i SBP używana jest najnowocześniejsza broń sprowadzana z Księżyca.

Afryka
Była świadkiem najcięższych walk z użyciem broni atomowej, gazów bojowych, mikrobów, meteorów, i paru eksperymentalnych wynalazków z czasów wojny. Pojawiły się mutacje wśród ludzi i zwierząt. Ci, którzy przeżyli i nie zmutowali, próbowali wydostać się z kontynentu, ale udało się to tylko nielicznym. Dziś w zdewastowanej Afryce znajdują się jedne z najcięższych więzień, z których praktycznie nie da się uciec. Jeżeli już uda się opuścić mury więzienia, zostaje podróż przez zdewastowany kontynent i próba znalezienia czegoś zdolnego do pływania.

Ameryka Południowa
Podobnie jak Afryka została zdewastowana w czasie wojny, a lasy deszczowe zupełnie zniszczone. Przez wiele lat nic tam nie rosło, jednak w 2070 dżungla zaczęła się odradzać, jednak działania wojenne odcisnęły na niej swe piętno. Mutacje, promieniotwórczość i broń biologiczna spowodowały jej przemianę. Zmieniły się, drzewa i zwierzęta, pojawiły się nowe gatunki. Również mieszkający tu ludzie zmienili się, wrócili do ruin dawnych miast Inków i Majów, powrócili do dawnych krwawych wierzeń. Dawne kraje Ameryki zniknęły zastąpione dżunglą i równinami.

Wyprawy badawcze wysyłane w to miejsce znikają bez śladu....

Ameryka Północna
Po wojnie resztki U.S.A. i Kanady podpisują unię, tworząc U.S.A.C. (Zjednoczone Stany Ameryki i Kanady). Twór ten obejmuje dawne tereny Kanady ocalone z zatopienia terenów wokół zatoki Hudsona, środkowo-południowe stany ameryki i Alaskę. Wschodnie wybrzeże w większości nie nadaje się do zamieszkania i jest podtopione przez wody Oceanu Atlantyckiego, podobnie jak południowe wybrzeża. Zachód zaś jest opanowany przez korporacje, podnoszące się z upadku wojennego. Stolicą tego państwa została Ottawa. System polityczny nie zmienił się, nadal w użyciu jest demokracja i wybierany jest prezydent. U.S.A.C. jako pierwsze zaczęły eksplorację swych zalanych terenów. W 2082 wysłało pierwsze wyprawy w kosmos. Ludność mieszka w wielkich megamiastach. Cybernetyka nadal jest w powszechnym użyciu; co do broni, nie zmieniła się ona zbytnio przez ostatnie 100 lat, co prawda w użyciu są nielegalnie zdobyte, pojedyncze sztuki broni laserowej, jednak w powszechnym użyciu nadal króluje broń bezłuskowa i łuskowa. Dobrze rozwinięta jest medycyna, technika i cybernetyka. Wojsko jest zawodowe i dobrze wyekwipowane.

Kalifornia została zabudowana i przekształcona w wielkie megacity – San Angeles, kontrolowane przez korporację Tyrell. Oderwana od kontynentu, została przekształcona w mini państwo. Przoduje w produkcji cybernetyki i robotyki, można tu najtaniej kupić i zainstalować cyberwszepy, broń i czarnorynkowe towary.

Meksyk nie zmienił się zbytnio przez te sto lat, wojna w większej części ominęła to państwo, w którym praktycznie nic nie było. Korporacje zajęły trochę terenów, powstało kilka megamiast, jednak życie toczy się tu powoli i leniwie jak dawniej. Meksyk nie ma podpisanej umowy ekstradycyjnej z U.S.A.C., wiec nadal jest to dobre miejsce do ukrywania się dla poszukiwanych i cyberpsycholi.

Europa
Stosunkowo mało ucierpiała w czasie wojny, straciła jedynie Hamburg i okolice północnego pogranicza Francji i Niemiec, później jednak dostało się jej w czasie zwichrowań klimatu. Mimo to szybko podniosła się ze zniszczeń i w 2060 roku cała zachodnia Europa połączyła się i stworzyła U.K.E. (Unię Krajów Europy) ze stolicą w Genewie. W jej skład weszły Irlandia, Anglia, Hiszpania, Francja, Belgia, resztki Holandii, Włochy, Szwajcaria, Austria, Niemcy, Dania, kraje półwyspu skandynawskiego i Grecja. U.K.E. jest państwem demokratycznym z parlamentem i prezydentem wybieranym co 5 lat. Obecnie odbywają się wybory prezydenckie.

E.A.K. dość szybko odzyskała wpływy z 2020 roku i jako pierwsza wysłała statki w przestrzeń okołoziemską. Oczywiście są tu też megamiasta powstałe na skutek zmniejszenia się powierzchni państw i przeznaczenia dużej ilości terenów pod uprawy i rekultywację. Wojsko jest zawodowe, średnio wyekwipowane.

W U.K.E. można dostać wszystko, co legalne. Dość mocno przestrzega się tu prawa (coś jak Ameryka w 2020 roku). Na Bałkanach od zawsze wrzało i toczyły się walki każdego z każdym, nawet wojna i katastrofy naturalne niczego tu nie zmieniły. Dziś teren ten jest podzielony na miasta państwa walczące ze sobą. Najemnicy chcący szybko zarobić zwykle tam się udają. Jest tam też najlepszy rynek handlu bronią, praktycznie poza wszelka kontrolą.

Polskę warto omówić osobno. W czasie wojny nie zaangażowała się w walki, ogłaszając neutralność. Co prawda ucierpiała trochę w 2058, tracąc półwysep helski, Żuławy i z podtopionym Gdańskiem, ale nie spowodowało to wielkich trudności.

W 2061 roku razem z nieprzyjętymi do U.K.E. Czechami, Słowacją, Węgrami, Litwą, Białorusią, Ukrainą, Bułgarią i Rumunią, stworzyły W.R.S. (Wielka Rzeczpospolitą Słowiańską) ze stolicą w Warszawie. W 2063 uzyskała europejska część Stambułu, a w 2090 okręg Kaliningradzki przemianowany w 2091 na Królewiec. Ustrój polityczny można przyrównać do dyktatury, główna postacią w państwie jest naczelnik, którym obecnie jest marszałek Piłsudski (sklonowany według najnowszych technologii), wspomagany przez organizację zwana polska dwójka (wywiad i kontrwywiad). Nie wiadomo, gdzie znajdują się jej bazy. Jest również sejm i senat, ale ostatnie słowo ma zawsze naczelnik państwa.

W.R.S. przoduje w wyrobie broni i bionice. W 2020 roku podczas jednej z wypraw badawczych w lodach Antarktyki przypadkiem znaleziono starożytną bazę obcej cywilizacji (wrak statku badawczo-kolonizacyjnego dryfował za Plutonem). Rozłożono ją i w tajemnicy przewieziono do Polski, gdzie trwały prace nad technologiami obcych. Zaprocentowało to nowymi broniami i technologią bioniki zastępująca cyberwszepy. Również technologia kosmiczną; W.R.S. założyła 3 kolonie (nieznane reszcie świata), z którymi utrzymuje stały kontakt. Jednak gros technologii jest zastrzeżone i dostępne tylko nielicznym. Służba wojskowa jest obowiązkowa i trwa 8 lat. Korporacje nie mają wstępu na jej teren, a wszelkie próby naruszenia granicy SA traktowane jako atak na państwo i kończą się interwencja wojsk. Policja jest bardzo silna i z cała surowością egzekwuje prawo. Ścisłą współpracę W.R.S. ustanowiło z Republika Luny i bazuje na współpracy naukowej (W.R.S. do Luny, Luna na cały świat), w zamian za bezpieczny korytarz poza układ słoneczny. Posiada również dwie ogromne kolonie orbitalne (30 000 ludzi każda), połączone ze stocznią i bazami wojskowymi.

Azja
Rosja w czasie wojny niezbyt mocno ucierpiała, gdyż nie miała wielkich korporacji, jedynie SovOil próbował wykroić sobie nieco większy kawałek ziemi, ale został powstrzymany siłami armii ZSRR i kilkoma taktycznymi bombkami atomowymi, niestety przy okazji zniszczone zostały resztki pół naftowych Kaukazu. W 2058 Rosja została dotknięta serią katastrof naturalnych, zmieniających klimat na zimniejszy i mniej przyjazny. Obecnie ZSRR wrócił do historycznej nazwy Rosja i rozciąga się od granic W.R.S. do pasma gór Ural, i zajęła zachodnią część Kazachstanu do pasma gór Ural. W 2065 pojawiły się pogłoski o odnalezieniu bocznej linii Romanowów i po sprowadzeniu ostatniego potomka na Kreml, Rosja została ogłoszona caratem na wzór dawnego państwa Piotra I i Katarzyny II, z niewolnymi chłopami i silnym stanem szlacheckim powstałym z bogatej klasy obywateli. Obecnie carem jest Włodzimierz II. Rządzi on silną ręką, nie pozwalając nikomu mieszać się w swoje decyzje. Stolicą został St. Petersburg z architekturą utrzymaną w stylu dawnej Rosji. W 2090 roku okręg Kaliningradzki został oddany W.R.S. w zamian za neutralność w czasie aneksji Łotwy. Estonia będąc otoczona i nie mając innego wyjścia, zgodziła się na unię z Rosją. Wojsko jest wpół zawodowe, wpół ochotnicze, nieźle wyekwipowane.

Północnowschodnia część dawnej ZSRR zamieniła się w śnieżno lodową pustynię smaganą zimnymi polarnymi wichrami (średnia temperatura lata wynosi tam minus 5 stopni). Południową część ZSRR zajęły resztki ludów azjatyckich pozostałych po nuklearnym holokauście Chin (przed wojną sąsiadowały z nimi, a po skażeniu terenów przygranicznych musiały się przenieść). Stworzyły one luźną federację plemion i narodów zwaną Wielką Wspólnotą Azjatycką.

Turcję ominęły działania wojenne i niewiele ucierpiała w czasie katastrof naturalnych 2058 roku. W 2063 Turcja, w zamian za pomoc militarną, oddała W.R.S. europejską cześć Stambułu wraz z przyległościami. W zamian W.R.S. pomogła Turcji opanować Gruzję, Armenię i Azerbejdżan. W 2070 Turcja wraz z Syrią, Irakiem, Iranem, Libanem, Jordanią, Arabią Saudyjską, Jemenem i Omanem stworzyły Islamskie Zjednoczone Kraje Arabii. W 2075 I.Z.K.A. przeprowadziły atak na Cypr i Izrael zdobywając je. Dla Żydów rozpoczęła się kolejna diaspora. Aktualnie w kraju tym panuje kalif wspierany przez radę starszych. Wojsko jest ochotnicze, słabo wyekwipowane, głównie w przestarzałą broń.

Indie w 2047 roku, po zaatakowaniu przez Chiny tego państwa i początkowych sukcesach armii chińskiej razem z ZSRR uruchomiły swój arsenał atomowy, większość rakiet kierując na terytorium Chin, kilka jednak „przypadkiem” trafiło w Pakistan, a wojska wysłane na jego terytorium przyłączyły go Indii. W 2058 delty Gangesu i Indusu znalazły się pod wodą, a w 2060 do Indii przyłączyły się ocalałe z katastrofy resztki Bangladeszu. Na szczęście Himalaje ochroniły Indie od skutków ataku nuklearnego na Chiny. Obecnie krajem rządzi maharadża wspomagany przez radę państwa zwaną Sikhami ze stolicą w Delhi. Armia jest dość słaba i niezbyt dobrze wyekwipowana.

Chiny w 2047 spróbowały wykorzystać sytuację i rozwinąć światową rewolucję na sąsiednie kraje. Po pierwszych sukcesach armii chińskiej, zaatakowane kraje uruchomiły swe arsenały jądrowe, robiąc z Chin nuklearna pustynię, omiataną atomowymi wiatrami. W świecie krążą legendy o kilku gigantycznych schronach przeciwatomowych umieszczonych gdzieś na terytorium chińskim. W schronach tych podobno zostali umieszczeni wyselekcjonowani obywatele chińscy, razem z najnowszymi (2047 rok) wynalazkami i bronią (w tym atomową) mając przenieść światową rewolucje w przyszłość.

Korea Północna w sojuszu z Chinami zaatakowała Koreę Południową. Po pierwszych sukcesach została powstrzymana zdecydowanym kontratakiem z południa i po zniszczeniu Chin, Korea Północna musiała się poddać. Wreszcie po wielu latach Korea została zjednoczona, niestety bliskość granicy chińskiej spowodowała skażenie terenów nadgranicznych a w 2058 jej tereny zostały ponownie uszczuplone, tym razem przez morze. W 2070 resztki ludności Korei przeniosły się na nowo powstały subkontynent Pacyfikę.

Mimo że w „Wojnie Sześciu” Arasaka brała czynny udział, to Japonia pozostała neutralna. W 2058 ocean zalał południową część wyspy Hokkaido i północną część wyspy Honsiu. W 2065 Arasaka wykupiła pozostała część Japonii i w 2068 przekształciła ja w państwo korporacyjne na wzór San Angeles. Ci, którzy nie chcieli się podporządkować, przenieśli się na Pacyfikę. Dziś Japonia jest państwem korporacyjnym rządzonym przez Arasakę. Na jej teren nie ma wstępu nikt, kto nie jest pracownikiem korporacji. Jedyne miejsce możliwe do wymiany i handlu z tą korporacją w Japonii to wyspa Sikoku, w połowie zamieniona w wielkie targowisko, pełne męt i szmuglerów, a w połowie w dzielnicę korporacyjną, przeznaczona dla wymiany międzykorporacyjnej.

Kraje południowowschodniej Azji kontynentalnej już pod koniec XX wieku przeżywały regres gospodarczy i sprzedawały swe tereny każdemu, kto chciał je kupić. W ciągu kilkunastu lat w rejonie tym powstały setki enklaw będących własnością karteli narkotykowych, ukrytych laboratoriów zarówno korporacyjnych, jak i państwowych, a nawet prywatnych. Ponadto można było tu spotkać poligony wojskowe i doświadczalne. Miejscowa ludność żyła na skraju ubóstwa i często sprzedawała się na eksperymenty lub na prostytucję. W czasie wojny żadna ze stron nie zainteresowała się militarnie tym rejonem, a enklawy miedzy sobą zastosowały swoisty kodeks honorowy i pozostawały neutralne względem siebie, ale niszczyły każde nieprzyjacielskie siły, które (nawet przypadkiem) dostawały się w ten rejon. W latach 2058 – 2059 tereny południowe dosyć mocno ucierpiały, tracąc deltę rzeki Mekong, najwęższe połączenie z Półwyspem Malajskim (na długości ponad 100 km)deltę Irawadi, a na północy z granica Chin tereny niechronione barierą gór. Dziś teren ten został podzielony na księstewka obejmujące tereny byłych enklaw i tereny niczyje, o które często wybuchają walki, korupcja jest na porządku dziennym. Kwitnie niewolnictwo, w końcu laboratoria ciągle potrzebują żywych „ochotników” do badań lub do pracy na plantacjach narkotykowych i wojskowych. Siły wojskowe wyekwipowane są w zależności od enklawy, do której należą. Z tego terenu wyruszają też wyprawy mające na celu eksplorację ziem dawnych Chin i odszukanie zaginionego kraju (Tybetu).

W 2058 Archipelag Malajski wypiętrzył się, tworząc nowy subkontynent, w którego skład weszły tereny dawnych państw (Malezji, Indonezji, Papui Nowej Gwinei i Filipin). Duża część tych państw została zniszczona podczas wypiętrzania, reszta znalazła się na wysokości od 1000 do 4000 metrów n.p.m. W 2060 resztki ludności opanowały sytuację i zaczęły opuszczać wysokogórskie tereny i natknęły się na dżunglę, a w niej na ruiny miast i budowli. Podczas pobieżnych badań odkryto, że miały one koło 15 000 lat, wielu odkrywców przypłaciło tę wiedzę życiem. Od 2070 na Pacyfikę zaczęły ściągać ludy azjatyckie, dla których była to ziemia obiecana. Również korporacje wykroiły sobie po kawałku terenu i zaczęły próby eksploracji starożytnych miast. Dziś Pacyfika pełna jest kontrastów, miasta budowane są w stylu zamieszkujących je ludów. Są tu też korporacyjne miasteczka i kilka megamiast koło nich, choć wszystkie miasta położone są raczej na brzegach kontynentu. Wojska prawie nie ma, nie licząc sił korporacji.


Powrot