Poprzednia strona Następna strona
     

Forum
 

Worek Powietrza

Autor: Mike "Vendeta" Tarnowski

astanawialiście się kiedyś ile kosztuje powierzchnia reklamowa wielkości boiska do bejzballa? A jaki jest koszt wystrzelenia satelity komunikacyjnego bądź meteorologicznego? Kanadyjska firma "21st Century Airships Inc." Hokana Coltinga znalazła znacznie tańsze rozwiąznie. Założona została w 1988 roku i jej głównym celem było ulepszenie technologii sterowców i balonów. Jej pierwszym osiągnięciem było stworzenie rewolucyjnego sterowca o całkowicie sferycznym kształcie, który do dnia dzisiejszego ma za sobą mnóstwo pokonanych rekordów oraz szczęśliwie ukończonych lotów testowych. Dotychczas wykonano dziewięć prototypów, których opatentowana technologia umożliwia między innymi lądowanie na wodzie, dzięki temu, że gondola dla pilotów i pasażerów jest wewnątrz balonu wypełnionego helem. Ze wzgędu na kulisty kształt sterowiec tego typu odznacza się niezwykła manewrowością. Wolnoobrotowy hybrydowy napęd powoduje, że podróż jest ekonomiczna a jeżeli to konieczne stosunkowo szybka (do 60km/h). Zaletą tego systemu napędu jest również jego wyjštkowa cichość. Niewątpliwą zaletą jest możliwość odbywania bardzo długich podróży a nawet wyskościowych lotów dniem lub nocą.

2 czerwca 2002 roku Kanadyjczycy przetestowali swój ostatni model, który może być wykorzystywany w celach naukowych, wywiadowczych bądź telekomunikacyjnych jako alternatywa dla satelitów. Lata on cztery razy wyżej niż jego poprzednicy osiągając stratosferę (18-21km n.p.m.).

Jego konstruktorzy mówią, że to dopiero początek i balon 18-sto metrowy mogą zastapić nawet 79-cio metrowym w celu zwiększenia nośności powietrznego statku (da mu to objętość 260000 metrów sześciennych i zaszczytne pierwsze miejsce największego statku na powietrze). Usuną również kabinę, bo docelowo ma on być sterowany radiowo i automatycznie. Specjalnie dla rozwiązań komercyjnych sterowiec jest podświetlony od środka, przez co może być widoczny o zmierzchu bądź nocą. Ale naukowcy i inżynierowie zapowiadają już niedługo wprowadzenie nowej innowacji - gigantycznego ekranu projektora, który wyświetlałby tekst lub filmy na zewnętrznej powłoce balonu. Rewelacja rodem z "Blade Runnera"!

Artykuł na podstawie magazynu Wired. Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta http://www.21stcenturyairships.comPowrot