Poprzednia strona Następna strona
     

Forum
 

Wszystkie Jutra

Autor: Mike "Vendeta" Tarnowski


Wydanie zagraniczne


Wydanie polskie

olejna powieść Gibsona, na którą długo czekali polscy miłośnicy literatury cyberpunku. Niestety, trochę Was rozczaruję bowiem "Wszystkie jutra" nie należą do najbłyskotliwszych dzieł autora. Powiem więcej - jest najsłabszą książką Gibsona ze wszystkich, które do tej pory czytałem. Jednak najsłabszą to nie znaczy, że beznadziejną i nie warto jej przeczytać. Wprost przeciwnie - trzeba ją przeczytać, żeby wyrobić własną na ten temat opinię.

Być może moja surowa ocena spowodowana była tym, że oczekiwałem wybitnego pomysłu i jeszcze lepszej oprawy. Tymczasem otrzymałem przeciętną historię napisaną warsztatowym, gibsonowskim stylem. Poza paroma wyjątkami, kilkunastoma obrazowymi opisami, książka nie porywa jak "Mona Lisa" lub "Graf Zero". Fabuła nie trzyma w napięciu a jedynie miejscami nabiera tempa.

Dość słów krytyki... Co można pochwalić? Autor pokazuje nam ponownie świat, w którym czujemy się jak miejscowi. Ponownie spotykamy Rydell`a i Chevette, odgrzebujemy stare śmieci i brudy z przeszłości krążąc po zamieszkanych przez ludzi mostach. Swojski klimat stworzył Gibsonowi idealne warunki do rozwinięcia przygody, której głównym wątkiem jest punkt węzłowy w historii świata prawdopodobnie zlokalizowany w San Francisco, mający wydarzyć się w najbliższym czasie. Jest pewne, że na zawsze zmieni życie ludzi na Ziemi. Jego nadjeście intuicyjnie wyczuwa Colin Laney, na codzień mieszkający w jednym z kartonów w Tokio, ale informacje dotyczące zmian zna też niejaki Harwood, który w nadchodzącym porządku świata chce zyskać jak najwięcej nie zważając na konsekwencje swoich czynów. O co toczy się gra? Jaka jest jej stawka? Musicie przekonać się sami.

Autor: William Gibson
Tytuł w Polsce: Wszystkie Jutra
Tytuł na zachodzie: All tommorow`s parties
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Cena z okładki: 29.00zł


Powrot