Poprzednia strona Następna strona
     

Forum
 

William Gibson

Autor: Mateusz "Matys" Bonecki

Moim ulubionym elementem technologii jest Walkman. Zmienił na zawsze sposób w jaki postrzegamy muzykę. Walkman dał nam możliwość do słuchania muzyki jakiej chcemy i gdzie tylko chcemy.

William Gibson, 1994.


rodził się w Convay w Karolinie Południowej. W wieku dziewiętnastu lat opuścił Stany Zjednoczone i osiadł w Kanadzie. Cyberpunk jako gatunek istniał już przed rokiem 1984. Jednak dopiero po wydaniu Neuromancera rozpoczął się prawdziwy szał. Williama Gibsona można więc śmiało nazywać prekursorem gatunku i ojcem cybernetycznego pokolenia.

W Neuromancerze (swojej pierwszej książce) tworzy świat, w którym umieszcza akcję wielu kolejnych arcydzieł. Neuromancer, Graf Zero (1986) i Mona Liza Turbo (1988) tworzą razem tak zwaną trylogię cyberkosmiczną. Nazywa się ją również Sprawl, co oznacza leżeć powalonym na łopatki, rozkraczyć się, zostać rozproszonym, pełzać niezgrabnie.

Poza trylogią Gibson stworzył wiele innych dzieł. Wszystkie krótkie formy, opowiadania zebrano w Burning Chrome (1986), znanym w Polsce, jako Johnny Mnemonic. Wraz z Brucem Sterlingiem napisał Maszynę Różnicową (1991). Opowiada ona o wkroczeniu komputerów parowych w życie ludzi XIX wieku. Kolejne dzieło to Virtual Light (1993) - osadzona w niedalekiej przyszłości opowieść o kurierach z San Francisco. Idoru (1996), z japońskiego - idol, opowiada zaś o miłości głównego bohatera do wykreowanej przez media gwiazdy. Po śmierci swego ojca Gibson napisał Agrippa a Book of Dead (1992) - krótki poemat przepełniony metalicznym żalem i wracającymi wspomnieniami.

Nic więc dziwnego, że Gibsonem zainteresowało się Hollywood. Napisał on nawet jeden ze scenariuszy do filmu Obcy 3. Ponadto napisał scenariusz ekranizacji swojego opowiadania Johnny Mnemonic. Jest także autorem scenariusza do jednego z odcinków X-Files (Kill Switch). Gibson mieszka w Vancouver (w Kanadzie) i co jakiś czas raczy nas kolejnymi cyberpunkowymi arcydziełami. Nie są one podobne do utworów z cyklu Sprawl, Gibson ukazuje nam naszą przyszłość za każdym razem w innym świetle. William Gibson to naprawdę doskonały autor. Operuje ludzką świadomością, przenika ją i kopiuje do niej dokładnie to co chce nam przekazać.

Przyszłość widziana oczami Williama Gibsona jest przerażająca, lecz niezwykle prawdopodobna. Udało się nam sklonować owcę (nam, czyli ludziom), więc dlaczego za kilka lat nie mielibyśmy klonować ludzi... Genetyka niesamowicie rusza do przodu, w ogromnym tempie narasta liczba różnych i udanych hybrydyzacji. Szybki rozwój Internetu jest początkiem powstania ogromnej sieci komputerowej (zwanej przez Gibsona matrycą), która opanuje i zdominuje wszystkie dziedziny życia człowieka. Pozostaje nam tylko czekać... z założonymi rękami.



Powrot