Poprzednia strona Następna strona
     

Forum
 

Walc stulecia

Autor: Mateusz "Matys" Bonecki


Wydanie polskie


afał A. Ziemkiewicz nie ma zamiaru klasyfikować się jako twórca cyberpunkowy, argumentując to brakiem miejsca dla mentów w interesującym życiu społeczeństwa przyszłości. Poza tym zarzeka się, że w jego powieściach element "cyber" to tylko tło. Mimo tego spore grono fanów przeznaczyło mu właśnie taką etykietkę i nie ulega dyskusji fakt, iż świat przedstawiony w jego najnowszej powieści zaskakująco przypomina wizje reprezentowane przez kanon lektur gatunku, jakim jest cyberpunk. "Walc stulecia" otrzymał nagrodę Janusza A. Zajdla za rok 1998. Ta prestiżowa nagroda przyznana Ziemkiewiczowi dobitnie podkreśla fakt, iż jego pisarskie umiejętności stoją na bardzo wysokim poziomie, a ich ucielesnieniem jest właśnie nagrodzona powieść.

Tytułowy "Walc stulecia" to wirtualna gra komputerowa, której podstawowym elementem jest szeroko rozbudowana interakcja z graczem. Akcja gry osadzona jest w roku 1914, tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Autor jak zwykle nie opuścił wątku politycznego, co zresztą wyszło książce na dobre, i w zawiłą intrygę wirtualnej gry wplątał neotemplariuszy, masonerię, menażerię szpiegowską, rosyjskich rewolucjonistów i amerykańskich bankowców. Po raz kolejny przyglądamy się procesowi burzenia mitu o wolności i demokracji. To wszystko dzieje się jednak wewnątrz komputera. Jaki świat widzimy zaś na nowej ziemkiewiczowskiej ulicy? Korporacje informatyczne walczą o klientelę wszelkimi dostępnymi środkami, ludzi owładnięci są chęcią korzystania z technologii i całkiem skutecznie realizują swoje pragnienia. Nowoczesne dyskoteki tętnią życiem, a zagrożeniem postronnych przechodniów są pastuszkowie, seryjni mordercy, których zachowania każe ich czytelnikowi powiązać z jakąś sektą.

Bohater powieści jest projektantem i autorem gry. Zajmując się jej testowaniem zagłębia się intrygę, która w zadzwiający sposób zaczyna stawać się jego życiem, bądź też ciekawie się z nim splata. Wizja człowieka przedstawiona w "Walcu stulecia" jest zaskakująco pesymistyczna. Człowiek nieustannie obwinia sam siebie, nic na świecie nie jest proste, a wszystko jest w stanie skończyć się źle mimo najlepszych chęci, tylko z powodu chwilowego zawahania. A to, czy główny bohater podporządkował się tej regule, czy też okazał się wyjątkiem potwierdzającym regułę, to już zagadka dla wszystkich tych, którzy dobrną do ostatnich stron tej pozycji.

Autor: Rafał A.Ziemkiewicz
Tytuł w Polsce: Walc Stulecia
Tytuł na zachodzie: nie ma
Wydawnictwo: SuperNowa
Cena z okładki: 23.00zł


Powrot