Poprzednia strona Następna strona
     

Forum
 

Święty Płomień

Autor: Mateusz "Matys" Bonecki


Wydanie zagraniczne


Wydanie polskie

owieść ta zasługuje na miano zdrowego cyberpunka. Akcja ma miejsce u schyłku XXI wieku. Wysoko rozwinięta medycyna i jej pochodne czynią powoli ludzi nieśmiertelnymi. Utarło się, że treścią cyberpunkowych książek jest walka z korporacją. W tej powieści nikt nie walczy z mafią, nikt nie buntuje się przeciwko ponadnarodowemu syndykatowi. Tutaj system stanowi gerontokracja. Rządy starców, naiwnie dbających o zdrowie populacji, prowadzą do zaniknięcia gatunku ludzkiego, albo przynajmniej do jego zmiany. Kim są więc buntownicy tej opowieści ? To młodzi ludzie. Młodzi ludzie, którzy nie chcą już patrzeć na starcze rządy rodem ze Sparty. Pełni gniewu i spontaniczności przeciwstawiają się władzy.

Główną bohaterką powieści jest Mia Ziemann, dziewiędziesięcioczteroletnia kobieta, która poddaje się skomplikowanemu procesowi odmładzania, który na zawsze odmienia jej życie. Ciągle uciekająca Maya ociera się o różne środowiska. Poznaje ulicznych złodzieji, narkomanów, ludzi mafii, studentów, młodych artystów, konserwatywnych gerontokratów. Podczas swojej tułaczki po świecie Maya kosztuje owoców sztuczki, sztuki uprawianej przez młodych. Rzeźbiarstwo, fotografowanie, garncarstwo, kreowanie mody - Sterling pokazuje nam stosunek przyszłych pokoleń do tych wszystkich rzeczy. Zadbany świat, z zewnątrz czysty i gładki, kryje w swojej głębi kompresujące się nawzajem uczucia nienawiści, pogardy, oburzenia. Gerontokraci wierzą i intersują się młodymi tylko na pozór, by normy dobrego zachowania zostały zachowane. Zakłamanie.

Specyficzne podejście do sztuki, liczne konwersacje na ten temat powodują iż Święty Płomień jest cyberpunkową powieścią opisującą estetyczne odczucia ludzi u schyłku XXI wieku. Sterling tworzy i omawia nowe technologie medyczne i biotechniczne. Mówiący pies - to chyba kpina, ale pies z własną osobowością, własnym poczuciem odpowiedzialności i reagujący na ludzkie rozkazy po ich przemyśleniu to z pewnością już nie kpina, to przemieszanie wyższych wartości z degeneracją dobrego gustu. To jest właśnie treść cyberpunkowa tej powieści, nie brutalność, nie przemoc, ale inna sztuka, inna estetyka.

Święty Płomień różni się bardzo od innych dzieł. Jest zupełnie inny, co nie oznacza, że gorszy. Czsami faktycznie warto spojrzeć na przyszłość z innego, ale ciągle postpunkowego, punktu widzenia. Całość można zdefiniować bardzo łatwo. Święty Płomień jest zagmatwaną i surrealistyczną mieszaniną sztuki i mechaniki, wirtualności i ludzkich uczuć.

Autor: Bruce Sterling
Tytuł w Polsce: Święty Płomień
Tytuł na zachodzie: Holy Fire
Wydawnictwo: MAG
Cena z okładki: ??.??zł


Powrot