Poprzednia strona Następna strona
     

Forum
 

Mona Liza Turbo

Autor: Mateusz "Matys" Bonecki


Wydanie zagraniczne


Wydanie polskie

illiam Gibson w swoich dwóch poprzednich książkach z cyklu Sprawl (Neuromancer, Graf Zero)stworzył swego rodzaju preludium do historii zawartej w książce Mona Liza Turbo. Jak grzyby po deszczu w ostatniej części trylogii pojawiają się bohaterowie z dzieł poprzedzających trzecią część. Dobitny styl Gibsona, przenikający ludzką świadomość, powoduje, że Mona Liza Turbo raz po raz zapiera dech w piersiach. Nie zabrakło oczywiście Molly. Postać występująca w opowiadaniu Johnny Mnemonic, później zaś w Neuromancerze, odgrywa bardzo ważną rolę. Sally Shears (Molly) jest nadal nieustępliwą kobietą, obalającą mit o oddmienności płci pięknej.

Fascynująca fabuła trzyma czytelnika w napięciu. Porwanie gwiazdy Sense/Net, problemy wewnątrz japońskiej organizacji przestępczej - Yakuzy, holograficzne duchy, uzależniona od narkotyków Mona, ludzie mieszkający w Fabryce, plejada kwiazd konsoli, utopijni szaleńcy badający rzeczy, które są jedynie ich wymysłem, szukający kształtu nicości, a do tego wszystkiego jeszcze haitańskie voodoo.

Tym wszystkim zalał Gibson kontury, które cierpliwie i perfekcyjnie kreślił swoim prostym, a jednocześnie skomplikowanym językiem.

Kreowany wiele lat świat przyszłości widziany oczyma Gibsona jest tłem dla różnych historii, które autor splata umiejętnie na końcu książki.

Gibson unika stworzenia tak zwanego tłoku światów. Fabryka odsuwa na dalszy plan Ciąg, który jest tylko miejscem akcji przez chwilę (w porównaniu do Neuromancera), miast neonów Chiby mamy konserwatywnie chłodny Londyn zalany mgłą. Gibson umiejętnie dawkuje informację i pozwala je zrozumieć. Nie pragnie stworzyć burzy mózgów, zalewając czytelnika ogromną ilością źle skonstruowanej fabuły. Wszechobecne logo Maasa, przenikające Villa Straylight, mieszające się z perypetiami Kumiko Yanaka, córki głowy Yakuza... Mona Liza Turbo to cudowne dzieło, które urywa teoretycznie piękną historię, która rozpoczęła się w roku 1984, wraz z pojawieniem się Neuromancera... Od trylogii Sprawl można się uzależnić. Kto przeczyta ją raz, a do tego ją zrozumie, będzie zmuszony wracać do wszystkich tych dzieł kilkakrotnie, do końca życie. To jest jak narkotyk.

Autor: William Gibson
Tytuł w Polsce: Mona Liza Turbo
Tytuł na zachodzie: Mona Lisa Overdrive
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Cena z okładki: 18.50zł


Powrot