Poprzednia strona Następna strona
     

Forum
 

Graf Zero

Autor: Mateusz "Matys" Bonecki


Wydanie zagraniczne


Wydanie polskie

raf Zero - Schemat blokowy procedury pustej. Te oto słowa pojawiają się jeszcze przed pierwszym rozdziałem kolejnego dzieła Williama Gibsona z cyklu Sprawl. Procedura pusta jest to część programu bez żadnej treści, istniejąca tylko dlatego, aby normy algorytmiczne i programistyczne zostały zachowane. Książka ta została wydana w roku 1986 (tak jak Burning Chrome).

Akcja znowu umieszczona jest w bardzo prawdopodobnym świecie wieku XXI. Biegający po ulicach przedstawiciele rasy żółtej, zaimplantowani tonami plastiku i chromu. Autor przedstawia nam postać młodego chackera (chacker przez ch to człowiek, który twierdzi, że jest hackerem, a faktycznie nie wie nic o tej sztuce), który nie bardzo zna się na rzeczy. Zainteresowany szybkim i łatwym zarobkiem rozpoczyna pracę na zlecenie wszechpotężnej korporacji. Jak wiadomo nieznajomość tematu nikomu nie wyszła na dobre, więc młody jokey nie będzie raczej asem cyberprzestrzeni.

W utworze pojawia się płatny morderca, klasyczny cyberpunk - najemnik. Człowiek, który życie swe zawdzięcza biomechanikom i genetykom. Ginął nie raz. Zawartość jego mózgu była kopiowana na specjalny nośnik. Ciało było składane, odtwarzane i budowane na nowo. Przywracano mu jego DNA i pamięć. Gibson umieszcza tam także kobietę, która wbrew zdrowemu rozsądkowi w cyber przyszłości interesuje się sztuką i malarstwem. Ciekawie jest obserwować poczynania takiej osoby w świecie, gdzie dziejami ludzkości rządzą mafie i ponadnarodowe korporacje, dla których nie ma świętości, a tym bardziej uszanowania dla sztuki analogicznej. Liczy się tylko syntetyk i cyberdeliczna forma ukazywania uczuć.

Kończąc należy dodać tylko tyle, że Graf Zero jest faktycznie powiązany z Neuromancerem. Gdy czytamy Graf Zero zaraz po tym jak skończyliśmy Neuromancera, mamy wrażenie, że nadal jesteśmy uczestnikami akcji tej drugiej książki. I z resztą nic dziwnego... Jesteśmy bowiem elementami świata z drugiego tomu cyberkosmicznej trylogii Sprawl. Taki jest Gibson i takie są jego możliwości autorskie. On jest po prostu genialny.

Autor: William Gibson
Tytuł w Polsce: Graf Zero
Tytuł na zachodzie: Counting Zero
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Cena z okładki: 11.50zł


Powrot