Poprzednia strona Następna strona
     

Forum
 

Masamune Shirow

Tłumaczenie: Mirosław "Buaku" Solarski

asamune Shirow urodził się w Japonii 23 listopada 1961 r. Studiował rysunek i malarstwo olejne na Osaka University of Arts. Podczas studiów narysował swoją pierwszą opublikowaną mangę - Black Magic dla fanzinu Atlas.

Po ukończeniu studiów, Shirow uczył w wyższej szkole plastycznej. W tym okresie, stworzył Appleseed, którego pierwsza część ukazała się w 1985 roku za sprawą wydawnictwa Seishinsha. Następny był Dominion w 1986 r. W tym samym roku Appleseed otrzymał Galaxy Award- odpowiednik amerykańskiego Hugo - dla najlepszego komiksu science-fiction. Shirow kontynuował wydawanie kolejnych tomów Appleseed w regularnych odstępach czasu, aż do czwartego tomu w 1989 r.

W 1988 r., Studio Proteus wydało angielskojęzyczną wersję Appleseed, który natychmiast stał się jedną z najlepiej sprzedających się mang, kiedykolwiek wydanych w U.S.A. Z podobnym entuzjazmem spotkały się angielskie wersje Dominion i Black Magic. Od tego czasu, prace Shirow'a zostały wydane na całym świecie i przetłumaczone na dziewięć języków.

Po asystowaniu w reżyserii i projektowaniu postaci do anime Black Magic M-66, Shirow rozpoczął prace nad Ghost in the Shell. Pierwszy epizod ukazał się w 1990 r. na łamach Young Magazine Kaizokuban, wydawnictwa Kodansha. W tym samym czasie, Dominion został zaadoptowany do niezwykle popularnego anime, które obecnie jest dostępne po angielsku.

W roku 1992, Studio Proteus wydało wszystkie cztery tomy Appleseed. Otrzymały one SPJA Anime Award za najlepiej przetłumaczoną mangę. Appleseed, Dominion, Black Magic i Appleseed Databook są obecnie publikowane przez Dark Horse Comics.

Po narysowaniu wielu nowych epizodów Appleseed, Shirow zdecydował się na "odstąpienie" od produkcji serii, którą uznaje za "dzieło swojego życia". Pracował również dla Fujimi Publishing, nad Neurohard, "biblii podzielonego świata" która, po ukończeniu ma służyć jako podstawa, z której będą mogli korzystać autorzy anime, gier, mang itp. opartych na realiach stworzonego przez Shirow'a świata. W 1995 r. Shirow opublikował Dominion: Conflict 1 przy udziale swojego długotrwałego wydawcy Seishinsha.

W listopadzie 1995 roku ukażą się pierwsze, japońskie epizody drugiej serii Ghost in the Shell i wielo milionowy animowany Ghost in the Shell, reżyserowany przez zdobywcę wielu nagród - Mamoru Oshii.

Niezwykle wyczulony na punkcie swojej prywatności - "Masamune Shirow" jest pseudonimem - człowiek, który jest Shirow'em nigdy nie wystąpił publicznie ani nie pozwolił się fotografować jako Shirow. Mieszka w Hyogo w Japonii, po stracie domu podczas trzęsienia ziemi w Kobe w 1995 r. Jego hobby to czytanie i liczne pająki trzymane w charakterze zwierząt domowych.

Biografia pochodzi z komiksu "Ghost in the Shell"

Powrot