Poprzednia strona Następna strona
     

Forum
 

Adler & Piątkowski

Autor: Paweł "Fomoraig" Deptuch

obert Adler ( ur. 1978 - rysownik ) i Tobiasz Piątkowski ( ur. 1979 - scenarzysta ) zadebiutowali w 1998 roku na łamach cyberkulturalnego magazynu "Reset". Współpraca ta rozpoczęła się całkiem przypadkowo: "Publikowali przedtem jakiś komiks, który autor z nieznanych nam powodów musiał przerwać. Zadzwoniła wtedy do mnie koleżanka z podstawówki. Miała kontakty z Resetem poprzez swego chłopaka, który tam pracował. A że zapamiętała nasze spotkanie, na którym wspomniałem, iż robię komiksy, wiec w chwili gdy zabrakło im rysownika, a mieli miejsce na komiks, odezwała się do mnie."

Pierwszą produkcją spod pióra i ołówka obu panów był "Breakoff", publikowany w formie czterostronicowych epizodów. Z miejsca stał się hitem i zdobył ogromną popularność wśród czytelników. Po zamknięciu tej historii przyszedł czas na odpoczynek od ciężkich klimatów i skierowanie się w stronę lżejszych tematów. Tak narodził się komiks "48 stron". Podobnie jak poprzedni tytuł publikowany był jako czterostronicowe epizody, tyle że każdy z nich stanowił oddzielną, zamkniętą całość. W międzyczasie ukazał się kilkustronicowy, steampunkowy "Kastor Krieg: Rezydent" rysowany przez Piątkowskiego ( a w 2000 r. "Rezydent: W Cieniu Płomieni" rysowany już przez Adlera ).

Po upadku "Resetu" nastąpiła chwilowa, pozorna przerwa w pracy autorów. W grudniu 2001 roku swą działalność komiksową rozpoczyna nowe wydawnictwo - Mandragora. Ich pierwszą publikacją jest zebrane dzieło, wcześniej publikowane na łamach "Resetu", pt. "48 stron", które doczekało się już dwóch wznowień i kilku dodruków. 2002 rok to rok pełnometrażowego "Breakoffa", który przyjmuje oflagowanie "Status 7" i z założenia jest pierwszym albumem serii.

Rok 2003 to prawdziwy wysyp twórczości obu panów. Ukazuje się "Drugie 48 stron" i drugi tom "Status 7" pt. "Overload". W "Świecie komiksu" ukazują się natomiast kolejne dwa epizody ze świata Rezydenta, który to rozpada się na dwie oddzielne linie: "Rezydent" ze scenariuszem Piatkowskiego i rysunkami Adlera oraz "Kastor Krieg" z grafiką Ziuta Skupniewicza.

W tej chwili Adler ma etat w "Kawaii" - mangowym piśmie dla nastolatków, gdzie publikuje cyberpunkową serię w duchu Shirowa. Ukazują się, na zmianę, "Rezydent" i "Kastor" w "Świecie komiksu", kolejne epizody "48 stron", a w planach jest zeszytowa seria z "Natalią". Być może już niedługo będziemy mieli okazję przeczytać kolejny album z serii "Status 7".

Cytat pochodzi z wypowiedzi Roberta Adlera zamieszczonej w AQQ nr 3(28) 2002.Powrot