Poprzednia strona Następna strona
     

Forum
 

Cyberpunk Manifesto

Tłumaczenie: Jakub "Friday" Piątek

Autor : Christian As. Kirtchev


Jesteśmy ELEKTRONICZNYMI UMYSŁAMI,
grupą wolnych buntowników. Cyberpunk. Żyjemy w Cyberprzestrzeni,
jesteśmy wszędzie, nie znamy granic.
To jest nasz manifest. Manifest Cyberpunków.

I. Cyberpunk

1/ Jesteśmy Innymi. Technologicznymi szczurami pływającymi w oceanie informacji.
2/ Jesteśmy osamotnionym, dzieciakiem w szkole, siedzącym w ostatniej ławce w rogu klasy.
3/ Jesteśmy młodzieńcem, którego wszyscy uważają za dziwnego.
4/ Jesteśmy studentem hackującym systemy komputerowe, badającym zakres swoich możliwości.
5/ Jesteśmy dorosłymi w parku, siedzącymi z laptopem na kolanach, programującymi najnowszy system wirtualnej rzeczywistości.
6/ Nasz jest garaż zawalony elektroniką. Lutownica na biurku, rozmontowane radio leżące nieopodal - to także należy do nas. Naszymi są piwnice z komputerami, buczące drukarki i piszczące modemy.
7/ Jesteśmy tymi, którzy widzą rzeczywistość inaczej. Nasz punkt widzenia pokazuje nam więcej niż zwykli ludzie potrafią zobaczyć. Oni dostrzegają tylko to co na zewnątrz, my także to co w środku. To właśnie my - realiści z okularami marzycieli.
8/ My jesteśmy tymi dziwnymi, którzy są niemal nie znani przez otoczenie. Ludźmi pogrążonymi w swoich myślach, siedzących dzień za dniem przed ekranem komputera, przetrząsającymi Internet w poszukiwaniu czegoś. Tylko od czasu do czasu jesteśmy poza domem, tylko po to, żeby iść do sklepu, ulubionego baru, w celu spotkania kilku znajomych czy klienta, albo do apteki... lub po prostu na spacer.
9/ Nie mamy zbyt wielu przyjaciół, tylko tą garstkę, z którymi chodzimy na imprezy. Wszystkich pozostałych, których znamy, to ludzie z netu. Nasi prawdziwi przyjaciele tam są, po drugiej stronie kabla. Znamy ich z IRC'a, chata, grup dyskusyjnych lub systemów, na których często jesteśmy.
10/ Mamy w dupie to co o nas ludzie myślą, nie przejmujemy się naszym wyglądem, ani tym co mówią za naszymi plecami.
11/ Większość z nas lubi żyć w ukryciu, być nieznanym dla wszystkich za wyjątkiem tych, z którymi musimy mieć kontakt.
12/ Inni kochają publikę, sławę. Oni wszyscy są znani w podziemiu. Ich imiona można tam często usłyszeć. Ale nas połączyło jedno - jesteśmy Cyberpunkami.
13/ Społeczeństwo nas nie rozumie, jesteśmy "chorzy" i "dziwni" dla zwykłych ludzi żyjących z dala od informacji i wolnych idei. Społeczeństwo krytykuje nasz sposób myślenia - społeczność żyjąca, myśląca i oddychająca w jeden i jedyny sposób - zużyty.
14/ Krytykują nas za to, że jesteśmy wolnymi ludźmi a wolna myśl jest zakazana.
15/ Cyberpunk ma wygląd zewnętrzny, on nie ma gestów. Cyberpunki to ludzie, którzy zaczęli od zwyczajności i bycia nikim, a przeobrazili się w artystę - technokratę, muzyka grającego elektroniczną muzykę, naukowca samouka.
16/ Cyberpunk nie jest już gatunkiem literatury, nie jest już nawet zwykłą subkulturą. Cyberpunk jest nową samodzielną kulturą, dzieckiem new age. Kulturą, która łączy nasze zwyczajne interesy i poglądy. Jesteśmy zespołem, jesteśmy Cyberpunkami.

II. Społeczeństwo

1/ Społeczeństwo, które nas otacza, jest spętane konserwatyzmem, który ciągnie wszystkich i wszystko do siebie, kiedy powoli tonie w ruchomych piaskach czasu.
2/ Tak czy inaczej zdesperowani odrzucają tą opinię, to dowodzi temu, że żyjemy w chorym społeczeństwie. Te tak zwane reformy, którymi nasze rządy tak umiejętnie się przechwalają, są niczym innym tylko malutkim kroczkiem naprzód, kiedy może być wykonany skok.
3/ Ludzie boją się tego co nowe i nieznane. Wolą stare, znane i sprawdzone prawdy. Boją się tego co nowość może ze sobą przynieść. Boją się, że mogą stracić to co już posiadają. 4/ Ich strach jest tak silny, że proklamują rewolucyjność jako wroga a wolną myśl jako broń. To ich błąd.
5/ Przez wieki każde pokolenie dorastało wedle tego samego wzoru. Idealnym jest to co wszyscy naśladują. Indywidualność jest zapomniana. Ludzie myślą w ten sam sposób, podążając zużytymi ideami wtłoczonymi im do głów w dzieciństwie, zepsuta edukacja dla dzieci. Jeśli ktoś odważy się przeciwstawić władzy, zostaje ukarany i podaje się go jako zły przykład postępowania. "Oto co się z wami stanie jeśli będziecie wygłaszać swoje własne opinie i zadacie kłam słowom waszego nauczyciela."
6/ Nasze społeczeństwo jest chore i potrzebuje wyleczenia. Lekarstwem jest zmiana systemu...

III. System

1/ System. Wiekowy, opierający się na zasadach, które dzisiaj nie mają już zastosowania. System, który niewiele się zmienił od daty swoich narodzin.
2/ System jest zły.
3/ System narzuca nam prawdy, które stają się zasadami. Rząd potrzebuje nas, abyśmy ślepo za nimi podążali. Z tego też powodu żyjemy w informacyjnym zaćmieniu. Jeśli ludzie chcą zdobyć informację inną niż od rządu, nie potrafią odróżnić prawdy od fałszu. Tak więc kłamstwo staje się prawdą - podstawą dla wszystkiego. W ten sposób przywódcy rządzą za pomocą kłamstwa, zwykli ludzie zaś nie wiedzą co jest prawdą i ślepo podążają za rządem, wierząc weń.
4/ Walczymy o wolność informacji. Walczymy o wolność słowa i mediów. Abysmy mogli wyrażać nasze myśli wolno, bez obawy prześladowań ze strony systemu.
5/ Nawet w najbardziej rozwiniętych i 'demokratycznych' państwach, system posługuje się błędnymi informacjami. Nawet państwa, które pretendują do miana kolebki wolności słowa. Błędność informacji jest podstawową bronią systemu. Bronią, którą potrafią się bardzo dobrze posługiwać.
6/ Net jest naszym narzędziem, które posłuży do rozprzestrzeniania wolnej informacji. Internet - bez granic i bez limitu.
7/ Nasze jest twoim, twoje jest naszym.
8/ Każdy bez jakichkolwiek restrykcji może pobierać lub publikować.
9/ Kodowanie informacji jest naszą bronią. W ten sposób słowa rewolucji mogą nieprzerwanie rozprzestrzeniać się a rząd może tylko zgadywać.
10/ Net jest naszym królestwem, w którym jesteśmy królami.
11/ Prawo. Świat się zmienia, a prawo wciąż pozostaje takie samo. System się nie zmienia, kilka detali zmieniło swój wizerunek dla dzisiejszych czasów, ale sam zamysł wciąż pozostaje taki sam.
12/ Potrzebujemy nowego prawa, Prawa, które pasowałoby do czasów, w których żyjemy, do świata, który nas otacza. A nie praw, które bazują na przeszłości. Prawo zbudowane dzisiaj, które będzie pasowało do dnia jutrzejszego.
13/ Prawa, które tylko nas ograniczają. Prawa, które niezwłocznie muszą zostać zrewidowane.

IV. Wizja

1/ Niektórzy nie dbają o to co dzieje się na świecie. Dbają o to co dzieje się w ich otoczeniu, w ich mikro-świecie.
2/ Tacy widzą jedynie mroczną przyszłość, potrafią jedynie żyć dniem dzisiejszym.
3/ Inni pokazują zainteresowanie sprawami globalnymi. Interesują się wszystkim, perspektywą przyszłości, co może się stać na świecie.
4/ Oni mają bardziej optymistyczną wizję. Im przyszłość jawi się czystsza i piękniejsza, oni potrafią to zobaczyć. Potrafią również dostrzec więcej dojrzałych ludzi, mądrzejszy świat. 5/ My jesteśmy gdzieś po środku. Interesuje nas to co dzieje się dzisiaj, ale również to co będzie się działo.
6/ Patrzymy na Internet a on rozrasta się i rozrasta.
7/ Niedługo wszystko będzie uzależnione od sieci: od systemów militarnych do Pecetów.
8/ Jednakże net jest domem anarchii.
9/ Nie może być kontrolowany i w tym tkwi jego siła.
10/ Każdy będzie uzależniony od sieci.
11/ Wszystkie informacje tam będą - w otchłani zer i jedynek.
12/ Kto kontroluje sieć - ten kontroluje informację.
13/ Będziemy żyć w połączeniu przeszłości i przyszłości.
14/ Zło pochodzi od człowieka, dobro zaś od technologii.
15/ Informacja jest siłą.

V. Gdzie jesteśmy?

1/ Gdzie jesteśmy?
2/ Żyjemy w chorym świecie, w którym nienawiść jest bronią a wolność marzeniem.
3/ Świat tak wolno się rozwija. Trudnym dla Cyberpunka jest żyć w niedorozwiniętym świecie. Patrząc na otaczających go ludzi, w jak złą stronę się rozwijają.
4/ My poszliśmy naprzód a oni na powrót odciągnęli nas wstecz. Społeczeństwo nas tłumi. Tak, ono tłumi wolność informacji. Wraz z tym okrutnym systemem edukacji w szkołach i na uniwersytetach. Oni wyuczają dzieci punktu widzenia a każda próba wyrażenia odmiennej opinii jest tłumiona i karana.
5/ Nasze dzieci są nauczane wciąż w tym starym i niereformowanym systemie.Powrot