Poprzednia strona Następna strona
     

Forum
 

The Matrix

Autor: Mike "Vendeta" Tarnowski

adne znaki na ziemi i niebie nie wskazywały, że jeszcze w tym stuleciu doczekamy się rewelacyjnego filmu o tematyce niezwykle zbliżonej do Cyberpunku. Do tej pory prymat najlepszego filmu tego gatunku miał, pomimo swych technicznych i merytorycznych niedociągnięć, "Johnny Mnemonic" w reżyserii Roberta Longo, lecz wygląda na to, że zasłużone laury polskiej publiczności zbieże właśnie całkiem świeża produkcja "The Matrix".

Główną rolę gra tu Keanu Reeves (znany z "Mnemonica"), który w "Matrixie" jest komputerowym "pajęczarzem", handlującym nielegalnym oprogramowaniem i hackującym systemy komputerowe. Treść filmu po części zbliżona jest do pomysłu z "The Trumman Show", gdzie wokół jednego człowieka stworzony zostaje sztuczny świat. W "The Matrix" okazuje się, że świat, w którym żyjemy jest "wirtualny" i nierzeczywisty, a nasze istnienie w tym świecie zawdzięczamy kontrolującemu nas "komuś" lub "czemuś". Tajemnicę poruszania się pomiędzy światami : rzeczywistym i wirtualnym przejmuje pewna zamknięta grupa ludzi, do której zostaje "zaproszony" główny bohater. Jego systematyczne poznawanie PRAWDZIWEGO świata przypomina niemalże Odyseję, podczas której widz dowiaduje się kolejnych oszołamiających i szokujących rzeczy o "swojej rzeczywistości". Jednak funkcjonowanie "grupy" jest zagrożone, bowiem od jakiegoś czasu na ich tropie są "agenci", których celem jest eliminacja wywrotowych elementów mających i tak już zbyt szeroką wiedzę na temat otaczającej ludzi wielkiej mistyfikacji.

Krytyka oceniła film pozytywnie, mianując go "najlepszym filmem o cyberprzestrzeni", natomiast o jego rewelacyjności świadczy fakt, że produkcja, która pochłonęła ponad 80 milionów dolarów, zwróciła się w zaledwie 2,5 tygodnia puszczania tego filmu w Stanach Zjednoczonych gromadząc w kinach wielomilionową rzeszę ludzi.

W jednym z pism dla "kinomanów" film oceniono na 4 punkty (na możliwych maksymalnie 5) jednak według mnie jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników cyberpunka. W kinach można będzie ją zobaczyć od 12 sierpnia.

Neo: Keanu Reeves
Morfeusz: Laurence Fishbourne
Trinity: Carrie-Anne Moss
Tank: Marcus Chong
Agent Smith: Hugo Weaving
Reżyseria: Andy i Larry Wachowski
Scenariusz: Andy i Larry Wachowski
Muzyka: Don Davies
Zdjęcia: Bill Pope
Produkcja: Joel Silver


Szczególnie godna polecenia jest świetna strona WWW tego filmu, robiąca niesamowite wrażenie :

http://www.whatisthematrix.com


Zdjęcia z Filmu :

Powrot