Poprzednia strona Następna strona
     

Forum
 

The Lawnmower Man

Autor: Andrzej "Krawiec" Krawczyszyn

obroduszny Jobe Smith (w tej roli Jeff Fahey) jest dorosłym posiadającym umysł sześciolatka upośledzonym mężczyzną. Poprzez niezwykły talent do prac w ogrodzie Jobb zaskarbił sobie wśród mieszkańców miasteczka przydomek „Kosiarz”. Ułomność psychiczna uczyniła z nastolatka także obiekt drwin grupki miejscowych chuliganów.

Zasadniczy zwrot w życiu Jobba następuje w chwili, gdy poznaje sąsiada dr. Lawrence'a Angelo (w tej roli Pierce Brosnan) naukowca z pobliskiego, ściśle tajnego instytutu naukowego. W którym właśnie zawieszono program naukowy polegający na zwiększaniu poziomu inteligencji u małp. W wyniku przeprowadzonych eksperymentów, u progu sukcesu, obiekty doświadczeń - zwierzęta stają się agresywne w wyniku czego zostają zabite. Sam projekt zostaje natomiast „odstawiony na półkę”.

Osamotniony dr. Angelo korzystając z wynalezionego przez siebie specyfiku i rzeczywistości wirtualnej postanawia na własną rękę kontynuować dalsze eksperymenty. Tym razem jego wybór pada na chłopaka z sąsiedztwa. To właśnie „Kosiarz” ma się stać następnym obiektem eksperymentów z rzeczywistością wirtualną.

Wyniki badań szybko przekraczają najśmielsze oczekiwania. Jobe w bardzo szybkim tempie zmienia się z upośledzonego mężczyzny w geniusza, u którego wraz z wprost proporcjonalnie rosnącą inteligencją pojawiają się zdolności parapsychiczne. Jednocześnie ze wzrostem potencjału umysłowego narasta w mężczyźnie żądza odwetu na prześladowcach. W szybkim tempie prawdziwi i domniemani przeciwnicy Jobe’a giną w niewytłumaczalnych okolicznościach.

Wkrótce jednak ambicje diabolicznego geniusza sięgają dalej. Zdając sobie sprawę z tego, że doszedł do kresu możliwości ludzkiego umysłu postanawia pozbyć się tej ostatniej przeszkody i za pomocą podłączonego do internetu interface’u VR postanawia przenieść swoją jaźń do światowej sieci informatycznej. Tym razem ma jeden cel, zamierza zdobyć władzę nad światem i stać się nowym cyfrowym wcieleniem Boga ery informacji...

Zrealizowany (w bardzo swobodny sposób) na podstawie opowiadania Stephena Kinga film przeszedł do historii kina jako jeden z pierwszych, w którym pokazano wirtualną rzeczywistość (wcześniej pokazano ją w filmie TRON) i poruszono problem kreacji i eksploracji wirtualnych światów (małomiasteczkowy prostaczek przekształcający się w rzeczywistości wirtualnej w krwiożercze monstrum). Pomimo stosunkowo prostej fabuły i niewyszukanych efektów specjalnych „Kosiarz Umysłów” cieszył się sporą popularnością w kinach i na video. Doczekał się nawet zrealizowanej w 1996 r. kontynuacji.

Podsumowując: film ze spokojnym sumieniem można polecić fanom SF i Cyberpunka. Obejrzycie i sami oceńcie.

Jobe Smith: Jeff Fahey
dr Lawrence Angelo: Pierce Brosnan
Marnie Burke: Jenny Wright
Terry McKeen: Geoffrey Lewis
Sebastian Timms: Mark Bringelson
Reżyseria: Brett Leonard
Scenariusz: Brett Leonard, Gimel Everett
Muzyka: Dan Wyman
Zdjęcia: Russel Carpenter
Produkcja: ?


Powrot