Poprzednia strona Następna strona
     

Forum
 

Johnny Mnemonic

Autor: Mateusz "Matys" Bonecki

ruga połowa XXI wieku. Ziemia zdominowana przez ogromną korporację Pharmakom. Ludzkość jest niszczona przez NAS (Nerve Attenuation Syndrome), czyli syndrom osłabienia neuronów. Oficjalnie nikt nie zna przyczyny, ani sposobu leczenia tej choroby. Korporacji przeciwstawiają się LoTekowie, ludzie wywodzący się z ulic. Korporacja broni jednak swych tajemnic za wszelką cenę. Jej komputery są chronione przez czarny lód, wirusy i sztuczne inteligencje. Wśród ludzi pracujących dla korporacji znajdują się zdrajcy, którzy wykradają projekty technologiczne lekarstwa na NAS. Pharmakom wynajmuje Yakuzę, syndykat zbrodni. Tylko w ten sposób można przechwycić dane, ich jedyną kopię...

Wykradzione dane mają trafić z Pekinu do Newark City. Cyberprzestrzeń zdominowana przez korporację nie jest bezpiecznym miejscem na transfer danych. Potrzebne jest inne rozwiązanie. Dane zostaną powierzone kurierowi. Johnny jest właśnie tym kurierem. Jego implant pamięciowy jest wszczepiony do mózgu. Jego pojemność to 80 GB, a po poszerzeniu pamięci 160 GB. Jednak pakiet danych, którego posiadaczami są naukowcy ukrywający się przed Pharmakomem jest nieco większy, zajmuje około 320 GB. Johnny podejmuje ryzyko, gdyż niezbędne są mu pieniądze na zakończenie pracy w fachu kuriera. Wymontowanie implantu i przywrócenie pamięci to kosztowny zabieg. Tak więc Johnny wykonuje ostatnie zlecenie by zakończyć karierę.

Przeniesienie danych skradzionych korporacji, która wynajęła największą na świecie organizację przestępczą po to by je odzyskać, nie jest łatwe. Legiony skośnookich zabójców czychają na głowę kuriera. Tuż po załadowaniu danych do głowy Johnnego giną byli naukowcy Pharmakomu i nikt nie jest w stanie opróżnić głowy kuriera. Bohater staje się ofiarą przecieku synaptycznego, który jest charakterystyczny dla osób z przeciążonymi implantami pamięciowymi. Ówczesna medycyna daje Johnnemu dwa lub trzy dni życia... Ralfi, agent Johnnego, ulega potędze Yakuzy i wciąga go w pułapkę. Na szczęście bohaterowni udaje się zbiec, a Ralfi przypłaca zdradę własnym życiem. Johnny próbuje negocjować z Pharmakomem, bezcelowo. Poznaje Jane, kobietę ochroniarza, która zabija by ratować innych tylko dlatego, żeby zdobyć pieniądze. Jej przyjaciel Spider były lekarz, biotechnik, specjalista od neurologii postanawia pomóc ofierze ludzkiej bezmyślności.

Wobec ogromnego sprytu Johnnego i jego kurierskich umiejętności Yakuza wynajmuje Ulicznego Pastora, który zgodnie z własnymi pseudoreligijnymi urojeniami oddaje ludzkie dusze Bogu... Za uzyskane pieniądze kupował implanty, którymi faszerował się bez ustanku. Z jego rąk do nieba wędruje Spider. Johnny i Jane uciekają razem do kryjówki LoTeków. Tam mieszka Jones. Delfin, z którego armia uczyniła łamacza wszelkich zabezpieczeń. To on ma złamać kod dostępu do danych w głowie kuriera, któremu nie wiele brakuje do śmierci. Niezwykle dramatyczna końcówka filmu, gdzie w jednym czasie LoTekowie pod wodzą J Bone'a walczą z Yakuzą, gdzie Jones i Johnny łamią zabezpieczenia 320 gigabajtowego pakietu, gdzie Uliczny Pastor znęca się nad niewiernymi. Ostatecznie z mózgu głównego bohatera wydostają informację o leku na NAS. Przekazują go łączem satelitarnym do milionów ludzi na całej Ziemi.

W filmie często przewija się motyw cyberprzestrzeni. Johnny płynnie porusza się w zintegrowanym środowisku ludzkich zmysłów i komputerowych obliczeń. Projekty cyberprzestrzeni i ich realizacja to dzieło Sony Pictures Imageworks. Coś cudownego. Widzimy tam ogrom informacji, w którym poruszają się ludzie. Z C-Space w tym filmie korzysta się za pomocą okularów VR, sensorycznych rękawic i terminala. Trochę inaczej niż zaplanował to Gibson w swoim opowiadaniu, ale i tak jest to coś pięknego...

Według mnie film ten nie wygląda tak jak chciałby tego Gibson. Nie oznacza to jednak tego, że jest kiepski. Wręcz przeciwnie, film ten jest genialnym odtworzeniem wielu realiów cyberpunkowej przyszłości. Zagmatwana sytuacja polityczna, walki na ulicach, wszechpotężna korporacja, mafia walcząca w imię słusznych zasad, społeczeństwo o obniżonym poziomie wszystkich cech ludzkich oraz zabójcza technologia komputerowa i militarna to podstawowe dzieła każdego cyberpunkowego utworu.

Johnny: Keanu Reeves
Jane: Dina Meye
J Bone: ICE-T
Takahashi: Takeshi
Pastor: Dolph Lundgren
Reżyseria: Robert Longo
Scenariusz: William Gibson
Muzyka: Brad Fiedel
Zdjęcia: Francois Protat
Produkcja: Peter Hoffman / Tristar


Zdjęcia z Filmu :





Powrot