Poprzednia strona Następna strona
     

Forum
 

Dominion Tank Police

Autor: Maksymilian "Doktor No" Węcławski

roku 2010 cała półkula północna Ziemi jest przykryta toksycznym smogiem, składającym się z trujących bakterii. Tymczasem w megalopolis New Port City znajdującym się na sztucznej wyspie Waterfront, leżącej w prefekturze Hyogo niedaleko Kobe (Zatoka Tokijska) przestępczość sięgnęła takich granic, że miejscowa policja zaopatrzyła się w jednostkę specjalną, która zamiast radiowozów używa... czołgów!

Jak łatwo się domyśleć, ciężkie czołgi w czasie jazdy po ulicach czynią potężne szkody, co wzbudza protesty mieszkańców. Jakby tego było mało Policja Pancerna, dowodzona przez megalomańskiego porucznika Brentena stosuje prostą zasadę: najpierw strzelać, a potem (ewentualnie...) zadawać pytania.

Głównym rozrabiaką jest tragikomiczny cyborg Buaku i jego gang w skład którego wchodzą bardzo urocze, acz niebezpieczne kobiece androidy: Anna Puma i Uni Puma... Działalność tego gangu ma związek z tajnym projektem rządowym, którego nazwa brzmi "Green Peace".

Akcja tego anime rozpoczyna się w momencie, kiedy do Policji Pancernej przystępuje nowy rekrut w postaci policjantki Leony Ozaki. Po nieudanej akcji, w wyniku której ulubiony superciężki czołg por. Brentena zostaje zniszczony, Leona konstruuje z powstałego złomu tankietkę "Bonaparte", która okazuje się bardziej skuteczna od ciężkich i wielkich czołgów. Tymczasem Buaku i jego ekipa nie próżnują, i szykują kolejny skok...

Tak w skrócie można przedstawić fabułę tego dość starego, bo wydanego w 1989 roku czteroodcinkowego mini-serialu , powstałego na podstawie mangi Masamume Shirow pod tym samym tytułem. Animacja nie jest idealna, ale ogląda się dość dobrze. Tu należy zauważyć że całość jest utrzymana w bardzo luźnym, komediowym tonie, co dobrze widać po występujących postaciach i dialogach. Niestety, humor jest często dość "betonowy" i nie każdego rozbawi...

Na uwagę zasługuje ciekawa, organiczna architektura New Port City oraz ścieżka dźwiękowa.

”Dominiom Tank Police” z 1989 doczekał się 6-cio odcinkowej kontynuacji w postaci „New Dominion Tank Police” z 1994.

Cytaty z filmu:por. Brenten:
"To jest życie! Ryk silnika, wiatr na twarzy i trzęsąca się ziemia pod nogami!"

"Policja Pancerna! Otwierać!"
Szef:
"Jeśli chcesz żebyśmy ich złapali, to DAJ NAM WIĘCEJ CZOŁGÓW! ROZUMIESZ?? TO JEST WOJNA, A MOI LUDZIE SĄ NA PIERWSZEJ LINII!!"

"Mam propozycje: dajcie nam broń jądrową..."

"!BUM! Kto się znowu bawił granatem?! BRENTEN!!!"
Pani Burmistrz:
"TO jest ten wasz 'elitarny oddział'?"
Doktor:
"Hej! Co wy robicie?! Zatrzymajcie się! Macie chronić ten szpital, a nie zburzyć!!"Leona Ozaki (głos): Hiromi Tsuru
Al Cuad Solte (głos): Masaaki Okura
Charles Brenten (głos): Yusaku Yara
Buaku (głos): Joji Yanami
Szef (głos): Ichiro Nagai
Reżyseria: Takaaki Ishiyama
Scenariusz: na podstawie mangi Masamume Shirow: Dai Kohno
Muzyka: ?
Zdjęcia: ?
Produkcja: Masamune Shirow/Hakushensha/Agent21
Powrot