Poprzednia strona Następna strona
     

Forum
 

Akira

Autor: Mateusz "Matys" Bonecki

oczątkiem III Wojny Światowej jest zniszczenie Tokyo przez nową bombę. Główne miasto świata ginie z powierzchni Ziemi. Ośrodek wszelkiego interesu i myśli technicznej zostaje unicestwiony. 31 lat później w miejscu starego Tokyo powstało Neo Tokyo. Akira opowiada o szeroko pojętej wojnie. Motorowe gangi rywalizujące ze sobą na ulicach, ponadnarodowe korporacje walczące na arenie światowej.

Całość rozpoczyna się od drobnego incydentu na zamkniętym odcinku autostrady, gdzie swymi motorami spustoszenie sieją członkowie gangu Kanedy. Dochodzi do kolizji. Tetsuo (kolega Kanedy) zderza się z chłopcem o twarzy starca, który nie doznaje żadnych obrażeń i w tajemniczy sposób znika z miejsca wypadku. Tetsuo zostaje przewieziony do szpitala, gdzie okazuje się, że wszystko z nim w porządku. Ale tylko na pozór.

Chłopiec o starczej twarzy okazuje się częścią tajemnego projektu wojskowego zajmującego się nadnaturalnymi mocami. Tetsuo, w którym wojskowi medycy również odnajdują moc, zostaje wcielony do projektu. Nikt jednak nie przewidział szybkiego wzrostu jego mocy. Tetsuo wymyka się z pod kontroli. Dowiaduje się o podziemnym schronie, gdzie znajduje się Akira - mistyczny rdzeń. Zamknięto ją tam ponieważ bano się czegoś, czego nie można było dłużej kontrolować. Tetsuo chce to uwolnić. Kaneda rusza by powstrzymać Tetsuo i uratować całe Neo Tokyo od zagłady.

Cudowna animacja, dźwięk i stworzone z niezwykłą dokładnością postacie czynią z Akiry wspaniałe dzieło. Wszechobecny cyberpunkowy klimat w postaci tajemnych knowań militarnych, brutalnego w swych zachowaniach miasta i zdegenerowanego społeczeństwa, wynosi Akirę do czołówki filmów cyberpunkowych.

Film powstał na podstawie mangi (japońskiego komiksu) Katushiro Otomo.

???: ???
???: ???
???: ???
???: ???
???: ???
Reżyseria: Katsuhiro Ôtomo
Scenariusz: J. Michael Haller, Izô Hashimoto
Muzyka: Hiruhiko Ono, Shoji Yamashiro
Zdjęcia: Katsuji Misawa
Produkcja: ???

Zdjęcia z Filmu :

Powrot